Almanların Performans Karargahı: AMG


mercedes-slc-gets-the-green-light-44392_1

AMG.
Otomotivle ilgili hemen herkes bu üç harfi en az bir defa bu dizilimde görmüştür. Biraz daha fazlasını bilenler Mercedes markası ile ilişkilendirir, doğrudur. Peki aslında nedir bu AMG?
AMG bir şirkettir. Hikaye 1960’larda başlar…
Hans Warner Aufrecht ve Erhard Melcher Daimler-Benz’in geliştirme departmanında çalışan iki mühendistir.300SE aracının yarışlara hazırlanması sürecinde yarış motorundan sorumlu olarak çalışmaktadırlar. Ancak proje devam ederken şirket tüm motorsport faaliyetlerini durdurma kararı alır. Bu iki mühendis aracın geliştirilmesi çalışmalarına devam etmek isterler ve Hans Warner Aufrecht’in Grossaspach’daki evinin garajında projeyi Daimler-Benz’den bağımsız olarak yürütürler. AMG böylece doğar (Aufrecht, Melcher, Grossaspach).
Geliştirme çalışmaları tamamlanan bu araç yine Daimler-Benz şirketinden bir meslektaşları, Manfred Schiek, tarafından German Touring Car Championship’te kullanılır. Geliştirilen araç beklenen meyveyi vererek 10 defa şampiyonayı kazanır. Bu zafer Aufrecht ve Melcher’in Mercedes-Benz’leri güçlendirme ve optimize etme konusundaki çalışmalarının ilk adımıdır.

4175542197_063250c2c4_o

Adı duyulmaya başlayan şirket 1970’lerde taşıtların kişiselleştirilmesi fikri ile beraber büyümeye başlar. AMG artık son kullanıcıya yönelik çalışmalar yapan bir şirkettir. 1976 yılında iş hacminin artışıyla birlikte şirket Affalterbach’daki yeni yerine taşınır ve çalışmalar hızla devam eder.
1984 yılında Melcher tamamen özgün bir tasarım olarak silindir başına 4 subaplı motor üst kapağı tasarlar. Böylece AMG artık bir motor imalatçısı olarak da yoluna devam eder. Bu tasarımın kullanıldığı AMG motoru 5.0lt hacmindedir ve bir V8’dir. Motor W124 kasa kodlu Mercedes-Benz E serisinde kullanılmıştır.

hammer-_3.jpg1_.

1980’lerin sonlarında AMG ve Daimler-Benz birlikte çalışma kararı alır. Bu birliktelikle 1988-1993 yılları arasında Mercedes-AMG tam 50 DTM zaferi elde eder.
1999 yılında AMG şirketi Daimler-Benz’e dahil edilerek Mercedes’in performans karargahı haline gelir. O tarihten beri birçok Mercedes modeli AMG tarafından süper spor otomobillere dönüştürülmüştür. Sadece motor konusunda değil, fren, gövde tasarımı, iç mekan, yürüyen aksam, şanzıman gibi diğer tüm alanlarda da AMG mühendisliği kullanılmaktadır. AMG hala tüm bu faaliyetlerine devam etmektedir… Lüks ve performans sentezleri yapmaktadır…

Affalterbach’daki yerleşke hala görev yapmaktadır. Mühendislik faaliyetleri, analizler, gövde tasarımları, imalat ve yol testleri bu karargahta gerçekleştirilmektedir. Üretilen her AMG motoru kalitenin ve sorunsuzluğun bir teminatı olarak onu birleştiren teknisyenin imzasının ve adının olduğu bir levha ile süslenir. Her teknisyen bir motoru baştan sona toplamakla mükelleftir. Araçla buluşmadan önce her motor teker teker teste tabii tutulur ve istenilen performans değerlerinin sağlanıp sağlanmadığı teyit edilir.

Mercedes-Benz araçlarının en üst limitlere taşınmasının yanı sıra başka markalar için de farklı operasyonlar AMG tarafından halihazırda gerçekleştrilmektedir.
Pagani (Automobili Pagani-Italia) markası için şimdiye kadar yapılan motor geliştirme ve imalat çalışmalarının tamamı AMG tarafından yürütülmüştür. Zonda modelinin tüm alt versiyonlarında ve Huayra’da kullanılan motor AMG’nin eseridir. Pagani’ye sağlanan motorlar V12 Biturbo olarak tasarlanmıştır.

2012-Pagani-Huayra-Engine-View

Aston-Martin markası da 2013 yılı itibari ile tüm motor geliştirme ve imalat çalışmaları için AMG ile anlaşmış bulunmaktadır.
Sonuç olarak AMG; bünyesinde çok ciddi mühendislik faaliyetleri yürütülen, otomotiv sektöründe limitleri belirleyen, büyüleyici bir şirkettir.

22.09.2013
Onur BUZ
Karabük

http://www.mercedes-amg.com/

AMG Affalterbach Fabrika Turu

[youtube id=”oqVkxCLj8EY” width=”600″ height=”350″]

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
What's Your Reaction?
Angry Angry
0
Angry
Cute Cute
0
Cute
Fail Fail
0
Fail
Geeky Geeky
0
Geeky
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
OMG OMG
0
OMG
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Taşıt Teknolojileri Kulübü Başkan Yardımcısı ve Gönüllü Eğitmen,Karabük Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Mezunu'2014. Kişisel Blog Adresi; http://onurbuz.wordpress.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Almanların Performans Karargahı: AMG

log in

reset password

Back to
log in