Araç Muayene öncesi araç sahiplerinin yapabileceği 10 basit kontrol


TÜVTÜRK, muayene öncesinde, araç sahiplerinin kendilerinin de kolaylıkla yapabileceği 10 basit kontrolü kamuoyuyla paylaştı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın belirlediği standartlarda tüm ülke çapında araç muayene hizmeti veren TÜVTÜRK, muayenesi yapılmış, bakımları tam olan bir aracın, sadece kullanıcısının değil trafikteki diğer araçların ve yolcuların da güvenliğini artırdığına dikkat çekiyor.

Bir çok aracın, kolayca giderilebilecek sorunlar nedeniyle araç muayenesinden kaldığının ve muayene tekrarına getirildiğinin altını çizen TÜVTÜRK, araç sahiplerinin kendi kendilerine kolayca yapabileceği bazı basit kontrolleri paylaştı. Bu basit kontroller sonrasında tespit edilen kusurların giderilmesiyle araçların basit nedenlerle muayeneden kalmasının ve muayene tekrarı için bir daha muayene istasyonuna getirilmesinin önüne geçmek mümkün olabilir.

İşte muayene öncesi yapılabilecek 10 basit kontrol:

1-    Aracınızın tüm ön ve arka aydınlatma sistemleri, sinyaller, iç aydınlatma ve geri vites lambası çalışır durumda olmalıdır.

1.Madde

2-    Aracınızın ön ve varsa arka cam yıkama sistemleri çalışır durumda, aynaları da eksiksiz ve hasarsız olmalıdır.
 2.Madde
3-    Emniyet kemerlerinin, tam ve çalışır durumda olması gerekmektedir.
3.Madde
4-    Aracınızda, yangın tüpü, ilk yardım çantası, 2 adet üçgen reflektör gibi araç ekipmanlarının trafik güvenliği açısından bulundurulması gerekmektedir.
 4.Madde
5-    Trafik ve Tescil Belgeleri”nde belirtilen “Şasi Numarası”nın aracın gövdesi üzerinde belirtilen numaralarla aynı ve tam olması gereklidir.
 5.Madde
6-    Lastiklerinizde yarık, yırtık, kesik olmamalıdır.
 6.Madde
7-     Aracınıza LPG, CNG veya LNG monte ettirdiyseniz, mutlaka tadilat muayanesi ile ruhsata işlenmmiş olmalıdır.
 7.Madde
8-    Traktör römorkları,römork ve yarı römork  kamyonların arkasında uygun arka iş aret levhası takılı durumda olmalıdır.8.Madde_1 8.Madde_2 8.Madde_3
9-    Minibüs ve otobüs araç sahipleri, araçlarda, acil çıkış levhalarının ve yeterli adette acil çıkış çekicinin bulunup bulunmadığını kontrol etmelidir.
 9.Madde
10- Kamyon, römork ve yarı römorkların arkasında ve yanında çepeçevre ve/veya boylamasına uygun reflektif şeritler takılı durumda olmalıdır.

10.Madde

Asıl kontrol muayenede uzmanlarca yapılır

TÜVTÜRK, araç sahiplerinin kendilerinin yapacakları kontroller sonrası tespit edecekleri kusurların tamamen giderilmesinin araçlarının muayeneden mutlaka geçeceği anlamına gelmeyeceğini, muayene sırasında sadece TÜVTÜRK’ün teknisyenleri tarafından tespit edilebilecek farklı kusurların da her zaman olabileceğinin unutulmaması gerektiğini ayrıca vurguladı.

Araç sahipleri, muayene ile ilgili her türlü bilgi ve ücretsiz randevu için TÜVTÜRK’ün resmi internet sitesi www.tuvturk.com.tr veya müşteri hizmetlerinin 0 850 222 88 88 numaralı telefonundan yararlanabiliyor..

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
What's Your Reaction?
Angry Angry
0
Angry
Cute Cute
0
Cute
Fail Fail
0
Fail
Geeky Geeky
0
Geeky
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
OMG OMG
0
OMG
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç Muayene öncesi araç sahiplerinin yapabileceği 10 basit kontrol

log in

reset password

Back to
log in