Atölye-İmalat-Üretim Staj Defteri Yazacaklar için Vazgeçilmez 13 Temel İçerik !


Sitemizde staj defteri ile ilgili yazı dizimizin 3.yazısı olan “Atölye-İmalat-Üretim Staj Defteri Yazacaklar için Vazgeçilmez 13 Temel İçerik !” konusuna hoşgeldiniz.Giriş girizgah kısmını çok da uzatmaya gerek duymadan deftere neler eklenebilir sizlere maddeler halinde sunduk..Şimdiden kolay gelsin.

 1. Firma Tanıtımı

1Firmanın kuruluşu ve genel alt yapısıyla ilgili bilgiler verin.Fabrikanın yada tesisin üretim yapılan ünitelerini maddeler halinde yazın. Bu kısım firma küçük yada büyük çaplı olsun ortalama 2 ile 4 sayfa arasında yazılabilir.Firmanın tarihçesini,logosunu,daha önce nerede bulunduğunu-güncel adresini,misyon ve vizyonunu,ortak kuruluşların olup olmadığı ve organizasyon şemasında kimlerin yer aldığını müdür,yardımcı,uzman,muhasebe sorumlusu,teknik ve yedek parça sorumlusu vb. Fabrikanın işleyişinden bahsedin.Yerleşim planını paint,excel veya elinizde kare veya dikdörtgenler şeklinde çizip oklar halinde göstererek hangi aşamalardan geçirilerek ürün oluşturulduğunu belirtin.
Bu şekilde 2-3 sayfa oluşturabilirsiniz.

 1. Kurumsal ve Kişisel Eğitimler

2Bu bölümde ortalama 3-5 sayfa yazılabilir olan staj yaptığımız yerin bize verdiğini varsaydığımız kişisel oryantasyon,kişisel ve/veya kurumsal eğitimleri yazmak.Öncelikle bu eğitimlerden birkaç örnek başlık vereceğiz.Bu başlıkları tasitteknolojileri.com yada internette X siteden bularak staj defterine yazabilirsin.

 • İş Yeri Genel Kuralları,
 • Yangın ve Doğal Afetler durumunda yapılması gerekenler,
 • Servis Yönetiminde Yapılması gerekenler,
 • SWOT Analizi Nedir ? Analitik Düşünce Nedir?
 • Etkili Sunum ve Mülakat Teknikleri,

Yukarı da belirttiğim maddelerle ilgili yazılabilecek ortalama yarım sayfa içerik bile staj defterine 3 sayfalık katkı yapacaktır.

 1. İş Güvenliği İle İlgili Eğitimler Yazmak

tumblr_n04e45d4nu1trolq9o1_1280Staj defterinin olmazsa olmazı iş güvenliği ve işçi sağlığı ile ilgili bir eğitimi veya sunumu metinleştirerek staj defterine eklemek.Bunu yaparken klasik bir metini arama motorundan bulup ekledikten sonra serviste çalışanların kullandığı ; koruyucu gözlük, koruyucu eldiven,yüz siperi,toz maskesi, önlük vb araç-gereçleri örnekleyerek yazabilir,fotoğraflarını defterine ekleyebilirsin.Bu kısım da ortalama 2-3 sayfanı alacaktır.

 1. Ölçme Yöntemlerini Tanıtmak

4İmalat defteri yazıyorsanız ölçme tekniği ile ilgili temel hususları bilmeniz,öğrenmeniz sizlerden beklenir.Bunlardan en basiti kumpasın nasıl kullanılacağı,mikrometrenin çeşitlerini ve nasıl okunduğunu,ölçme de tolerans hesabını yazmanız size ve defterinize avantaj sağlayacaktır.Ortalama 3-4 sayfa not eklemeniz yeterlidir.

 1. Talaşlı İmalatın Tanıtımı

5Talaşlı imalatın tanımını,talaş çeşitlerini,talaş kaldırma parametrelerini şekillerini de ekleyerek açıklayın.Kesici takımları açıklayın.Takımlarda kullanılan malzemeleri listeleyin.Talaşlı imalat yapılan tezgahların isimlerini listeleyin.Ardından fabrikada bulunan talaşlı tezgah çeşitlerinin hangileri var ise onların fotoğraflarını ekleyin ve yaptığı işlemleri birkaç cümle ile yazın.Hatta mümkünse torna tezgahının şematik resmini bulun ve hangi parçanın ne ismi var onları ok çıkararak gösterin.Ortalama 7 ile 10 sayfanızı alır.

 1. Talaşsız İmalatın Tanıtımıtalassiz

Talaşsız imalatın tanımını,talaşsız şekillendirmeye etki eden faktörleri,sıcak ve soğuk şekillendirmeyi,avantajlarını veya dezavantajlarını,talaşsız imalat çeşitlerini açıklayın.Bunların arasında presleme,basma ve dövme,bükme,haddeleme vs bütün çeşitlerini detaylıca yazın.Basma-Dövme,Haddeleme,Ekstrüzyon vs açıklamış olsanız zaten size en az 10 sayfa kazandırır.

 1. Kaynak Tekniği Tanıtımı6

Kaynak işlemi nedir ? Kaynak Ekipmanları nelerdir? Kaynak Makineleri ile ilgili araştırmalar,kaynak dikişini tanıtmak,MIG,TIG vb kaynak türlerini açıklamak,kaynak parametrelerini araştırmak,kaynak uygulamaları vb konularda açıklamalar yazarak bu noktada da en az 10 sayfalık staj defteri yazabilirsiniz.

 1. Döküm Yöntemi Tanıtımı7

Döküm Nedir?Kalıplama nedir ? Model nedir ? Hangi tür malzemeler kullanılabilir? Maça hazırlanmasından kastedilen nedir ve nasıl yapılır? Döküm malzemelerinin geçirdiği işlemler nelerdir? Kalıp açma ve kalıp bozma nedir ? Çeşitleri nelerdir ? Dökümde kalite kontrol nedir ? vb soruların cevaplarını imal usülleri döküm yöntemleri ile ilgili konu başlıklarında bulabilir ve staj defterinize ekleyebilirsiniz.Bu konu başlığı da sizin bonkörlüğünüze bağlı olarak en az 10 sayfa yazıyı staj defterinize ekletebilir.

 1. Isıl İşlem

8İmalat sektöründe ısıl işlemin önemi nedir ? Yapılmasının ürüne sağladığı faydalar nelerdir ? Meneviş nedir ? Isıl işlemde normalizasyon ne anlama gelmektedir.Bu konuda bütün bulabildiklerinizi eklemeye çalışın.Yaklaşık 3 ile 5 sayfa size kazandıracaktır.

 1. Tahribatsız Muayene Yöntemleri

9Gözle muayene,penetrant ile muayene,manyetik parçacık testi ile muayene,radyografi metodu ile muayene,ultrason metodu,girdap akım metodu ile muayene yöntemlerini açıklayarak ortalama 5 ile 10 sayfa arasında yazı ekleyebilirsiniz.

 1. Tahribatlı Muayene Yöntemleri

10Bükme,Çentik darbe deneyi,çekme deneyi,Basma-Kırma-Eğme deneylerinin her biri ile ilgili ortalama 3 ile 5 sayfa açıklama yazabilirsiniz.

 1. Teknik Resim Eklemek.

11Firmada çalışan mühendis,teknik ressam,usta vb işin uzmanı kişilerden teknik resim isteyiniz.Talaşlı,talaşsız,kaynak vb hangi işlemler yapılırsa yapılırsın bunun belirli parametreler(toleranslar) doğrultusunda yapılması gerekmektedir.Ellerindeki teknik resimi aldığınızda bunun üzerinde küçük oynamalar yapıp staj defterinize ekleyiniz en az 2 uygulama yaparsanız defterinizin kabul olmasını çok kolaylaştırmış olursunuz. 2 Sayfa da kazanırsınız ayrıca.

 1. Uygulamalar Eklemek

12Yukarıdaki madde de eklediğimiz teknik resimlerin devamında her teknik resim için 1 er sayfa olmak üzere bu teknik resimde belirtilen ürünün yada parçanın ne aşamalardan geçerek üretildiğini belirtin.Tornalama yapılıyorsa bunun parametrelerini yazın.Kaynak uygulaması anlatıyorsak kaynak arkını sağlayan güç kaynağı ile ilgili teknik bilgileri de ekleyerek yazın bu da size ortalama 2 sayfa kazandıracaktır.

SONUÇ 

13

Atölye-İmalat-Üretim veya adı okuduğunuz bölümde her ne olursa olsun makine ile ilgili bütün ilgili bölümler dahil yapılmak zorunda olunan zorunlu stajınızda staj defterinizi nasıl doldurabileceğinizi size açıklamaya çalıştık.Bulunduğunuz firmada belki bütün maddeler mevcut belki de 1-2 tanesi.Artık kendi bulunduğunuz firmadaki olanaklara göre staj defterinizi yazarsınız.Kişisel eğitim,firma tanıtımı,iş güvenliği,ölçme gibi maddeleri kesinlikle her staj defteri yazanın biraz olsun bahsetmesi gerekir diye düşünüyoruz.Biz ana hatlarıyla maddeledik,gerisi sizin özgür düşüncenize kalmış..Başarılar stajyer arkadaşım.İşletme-endüstri staj defteri nasıl yazılır yazımızda görüşmek üzere..Sağlıcakla.. 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
31
What's Your Reaction?
Angry Angry
0
Angry
Cute Cute
0
Cute
Fail Fail
0
Fail
Geeky Geeky
0
Geeky
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
OMG OMG
0
OMG
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Taşıt Teknolojileri Kulübü Resmi İnternet Sitesi -MechanicalEng

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Atölye-İmalat-Üretim Staj Defteri Yazacaklar için Vazgeçilmez 13 Temel İçerik !

log in

reset password

Back to
log in