AUDI A3 SEDAN TESTİ [ÖZEL!]


Audi firmasının HB modeliyle yıllardır zirvede olduğu modeli şimdide sedan sınıfıyla karşımıza çıkıyor. Firmanın, rekabetin çok olduğu otomotiv piyasasından biraz daha pay almak amacını taşıyan aracı, bunu başarmış diyebiliriz. Çünkü konuştuğumuz yetkili bizlere aylık bazda satışlarının %30-40 ını A3 sedandan oluştuğunu belirti. Audi A3 ün en büyük rakibi Mercede CLA’dır. Geçen sen sürdüğüm ve oldukça keyif aldığım CLA mı yoksa AUDI A3 sedan mı yarışı kazanacak bilemeyeceğim.

10555112_10152577529403482_938770313_n

Öncelikle sedan araç, ağabeylerine oranla küçük boyutlarda ve kompak bir yapıya sahip görüntüsü veriyor. Aracın ön tarafı AUDI’nin yeni yüzünü temsil ediyor. Led lambalar ve sert çizgiler ile araç sizleri karşılıyor. Trafikte giderken aracın A3 sedan olduğu pek anlaşılmayacağını belirtebilirim. Bunun sebeplerinden biri de yeni olması olabilir. İnsanların akıllarında A3 hep HB model olarak bulunuyor. Bu sizler için bir avantaj olabilir. Yan tarafta keskin hatlar stop lambalarına kadar devam ediyor. Yalnız araç yandan bakıldığında küçük bir gövdeye sahip olduğunu belli ediyor. İşte bu noktada dikkatleri çekip AUDI diğer modellerinin ufaklığı olduğunu anlaşılabilir. Jant çeşitliliği bizlerin araç üzerinde kişiselleştirmelerin en önemli noktası diyebilirim. CLA modelinde AMG  paket olması kişiselleştirmeler de bir adım önde diyebiliriz. Arka tarafın daha keskin çizgilere sahip olduğunu ve stopların LED lambalar ile karakterine uygun bir tarz kazandırıyor. Sert çizgilere araca spor tarzda kattığını belirtebilirim.

10558467_10152577529583482_1152227780_o

Aracın iç kısmına baktığımızda AUDI kalitesini hissediyorsunuz. Gereksiz tuşların olmadığı sade ve kullanışlı bir tasarım bulunuyor. Sportif havalandırma kanalları, iç tasarım çizgileri ve direksiyon simidi sizleri genç hissettiriyor. Gösterge panelinde gereksiz ayrıntıların olmadığı sade, şık ve teknoloji göstergeleri bulunuyor. Orta kısımda bulunan ekran sizlere yol üzerinde yardımcı oluyor. Araç çalıştığında açılması ve kontağı kapattığınızda geri kapanması güzel ve ince düşünce diyebilirim. Tabi bu teknolojinin maliyeti de kullanıcıya yansıtılmıştır. Direksiyon üzerinden kumanda edebildiğiniz bir çok özellik yine bulunmaktadır. F1 vites teknolojisine de isterseniz sahip olabiliyorsunuz. Malzeme kalitesi olarak premium bir markadan beklentileri karşılamaktadır. Ön tarafta oturan biri için geniş hacim de görünen araç arka taraf için pek de öyle diyemem. Arka koltuğa oturanlar için orta kısım klima havalandırması bulunmaktadır. Tabi rakibine göre daha yüksek bir tavana sahip A3 sedan yinede pek başarılı olduğunu söyleyemeyeceğim. 3 kişi tam oturacağını ve pek rahat etmeyeceklerini belirtebilirim. Çocuklu aileler için ideal olduğunu belirtirim. Çocuklar büyüdüğünde aracı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu sınıftaki tüm araçlar da bu sorunun olduğu bir gerçektir. Rakibine göre diz mesafesi ve tavan yüksekliğin de önde diyebilirim. Bagaj hacmine baktığım da rakiplerine göre geride kalmaktadır. Çünkü bagaj hacmi rakiplerine göre düşük kalıyor. Eğer çok kalabalık bir aile değilseniz bagajı sizlere yeterli gelecektir.

10551980_10152577529378482_536303158_n

Test aracım 1.6 lt 105 hp lik TDI motor, 7 ileri S-Tronic vitese sahipti. Motor performansı genel olarak iyi ve verimli. Rakibiyle yarışabileceğini ve ikisi arasında kalınabileceğini, kesin bu daha iyi diyemem. Eğer marka olayının motor üzerinde önemli olduğunu düşünüyorsanız, dizel motor seçeneklerinde TDI yani AUDI   diyebilirim. Araç çeşitli sürüş tarzları bulunuyor. Bu tarzlardan biri size özel sürüş seçeneği bulunuyor. Sizlerin araç sürüş karakterinize göre aracın performansı ayarlanıyor ve size özel bir sürüş zevki veriyor. İsterseniz aracın sürüş modlarından sportif(dynamic) olanı seçerek performansın tadını çıkartabilirsiniz. Kullandığınız moda göre gaz tepkilerini, direksiyon sertliğini ve sert amortisörleri hissedebiliyorsunuz. Verimlilik açısından oldukça başarılı olan TDI motorlar sizlere ekonomik bir araç olduğunu kanıtlıyor. Dynamic modda kullandığınız da sportif zevkinize yettiğini belirtebilirim. 7 ileri S-Tronic vites ekonomiklik açısından amaçlanmış olması başarılı olduğunu belirtebilirim. Vites geçişlerini hissediyorsunuz. Kimileri bunu hissetmek ister kimileri de hissetmek istemez. Ben vites geçişlerini hissetmek isteyenlerden yanayımdır. Rakibi ise vites geçişlerini daha az hissettiriyordu. Bu durumda sizlerin zevki daha önemlidir. Vites geçişleri dynamic versiyonda daha sert olmakla beraber sizlere daha çok geçişleri hissettiriyor. Yüksek hızlarda giderken fren mesafesi kısa olmakla beraber direksiyon hakimiyeti sizlerde kalıyor. Bir kere direksiyon hakimiyetini kaybeder gibi olduysam da geri araç sizin direksiyonu toplamanızı sağlıyor. Başarılı bir motor performansı ve fren performansına sahipti.

10563344_10152577529373482_939526559_n

Aracın star-stop özelliği yakıt tasarrufu için geliştirilmiş bir özelliktir. Durmadan frene basmaktan yorulanlar için, durduğunuz da otomatik olarak vitesi park konumuna alması ve gaza bastığınız da tekrar harekete geçmesi güzel bir özellik. Araç yokuş kalkış desteği ile de size her zaman bunu sağlıyor.  Şehir trafiğinde bu teknolojiler sizlerin daha az strese maruz kalmanızı sağlıyor. Aracın ses sitemi trafikte sizlere güzel bir müzik zevki veriyor. Dışarıda ki seslerin büyük bir kısmı içeri alınmıyor ve sessiz bir ortam sizler ile beraber oluyor. Bir çok ekstra donanımları bulunuyor. Bunlar gerek güvenlik gerekse sürüş sırasında sizlerin rahatı için düşünülmüş donanımlar.

10531028_10152577529443482_1322840058_n

Fiyatının benzinli modelinin 88bin tl, dizel modelinin 100 bin tl den başladığını düşünürsek rakibine göre fiyat konusunda önde gözüküyor. Ekstra donanımlarla fiyatının artığını belirtmek isterim. Ülkemiz şartlarında araçların artık bir çok donanımsal özelliklerden yoksun satışa sunulduğunu hatırlatmak isterim. Sizlerin zevkleri ve güvenlik paketiyle araçların fiyatı artıyor. AUDI A3 sedan modelini oldukça başarılı bulduğumu belirtebilirim. Tabi eksiklikleri ve kötü yanları da yok değil. Şuanda Audi’nin en çok sattığı model olduğunu düşünürsek 2. El piyasasında da çokça göreceğiz. Sizlere tavsiyem rakibine bakarken bu modeli es geçmemeniz olacaktır.

 

16.07.2014

Hasan  KARA
Otomotiv Mühendisi
Tasitteknolojileri.com/hasankara

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
What's Your Reaction?
Angry Angry
0
Angry
Cute Cute
0
Cute
Fail Fail
0
Fail
Geeky Geeky
0
Geeky
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
OMG OMG
0
OMG
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Taşıt Teknolojileri Kulübünün Başkanı ve Karabük Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Mezunu'2014 Kişisel Blog adresi :http://hasankara91.blogspot.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AUDI A3 SEDAN TESTİ [ÖZEL!]

log in

reset password

Back to
log in