Biyodizel Nedir,Nasıl Elde Edilir ?


Biyodizel Yapımı:

Biyodizel, organik yağların baz ve alkolle karıştırılarak dizel yakıta çevirilmesi sonucu elde edilen bir üründür.Aslında biyodizel günlük hayatta birçok kez kullanıp gözardı ettiğimiz bitkisel yağlar vb şeylerden üretilir.

Örneğin ;

Kolza (kanola), ayçiçek, soya, aspir gibi yağlı tohum bitkilerinden elde edilen yağların veya hayvansal yağların bir katalizör eşliğinde kısa zincirli bir alkol ile (metanol veya etanol ) reaksiyonu sonucunda açığa çıkan ve yakıt olarak kullanılan bir üründür. Evsel kızartma yağları ve hayvansal yağlar da biodizel hammaddesi olarak kullanılabilir. Hatta donmuş yağ ve balık yağı gibi hayvansal yağlar da biyodizel yakıt yapımında kullanılabilir.

Biyodizel gliserinin yağ veya bitkisel yağdan ayrıldığı transesterleşme adı verilen bir kimyasal süreçle elde edilir.

1

Tarihsel Gelişimi:

Tarihte bunu  İlk olarak 1900 lü yıllarda Rudolf Diesel(dizel motorun mucidi) yer fıstığı yağıyla dizel motoru Dünya Fuarında çalıştırmış böylece sebze yağlarının yakıt olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Ancak petrolün daha revaçta olması sebeyile ilgi görmemiştir.Ancak 1970lere gelindiğinde petrol sıkıntısı nedeniyle alternatif enerji kaynakları aranmıştır.Biyodizel ismi ilkolarak 1992 yılında Amerika Ulusal SoyDiesel Geliştirme Kuruluşu tarafından kullanılmıştır.

Kullanım Alanları :

Biyodizel, araçlarda, ısınmada, havacılık sanayinde kullanılan bir üründür.

Britanya’lı işadamı Richard Branson Virgin Voyager isimli treni üretti ve bu dünya’nın ilk biyodizel ile çalışan treni oldu.

Havacılık sahasındaki ilk biyoyakıtlı uçuş ise 23 Şubat 2008 tarihinde Boeing – Virgin Atlantic Havayolu – General Electric işbirliği tarafından gerçekleştirilmiştir. 4 motorlu Boeing 747-400′ün tek motoruna %20 oranında hindistan cevizi ve babassu bitkisinden elde edilmiş biyoyakıt eklenmiştir. Uçuş başarılı olmuştur.

Üretimi :

Almanya,İtalya,Avustralya başta olmak üzere tüm Avrupa ve Amerika’da biyodizel üretim ve tüketimi hızla çoğalmaktadır.2005’de Almanya 2 milyon tona ulaşmıştır.Kyoto protokolüne göre %2 2010’da %10 biyodizel kullanılması mecburi olmuştur.Bir çok ülkede biyodizel yasal olarak vergiden muaftır. Biyodizel üretiminde kullanılan en favori ürün soya fasulyesidir.Elde edilen bitkisel veya biyolojik yağlar metanol ile karıştırılıp sodyum hidroksitle tepkime hızlandırılır ve sonuç olarak ester ve gliserin oluşur.Ester yakıt olurken yan ürün gliserin ise diğer sektörlerde kullanılır.

Biyodizel üretiminde fotosentetik mikroalgler artık söz sahibi olmaya başlamıştır. Bitkisel kaynaklı üretilen biyodizel miktarına oranla üretimi daha fazla olmakta ve fabrikasyon otonomisi sağlanabilmektedir.

Biyodizelin bazı ülkelerde ki yıllık üretim tablosu:

2

Biyodizelin,dizel ile karışım oranları:

B5 : % 5 Biyodizel + %95 Dizel

B20 : % 20 Biyodizel + %80 Dizel

B50 : % 50 Biyodizel + %50 Dizel

B100 : %100 Biyodizel

Biyodizel için EN 14214 Avrupa Birliği Standardı ile ASTM D 6751 Amerikan Standardı yürürlüktedir. Türkiye’de EN 14214 Standardı temel alınarak TSE Standardı hazırlanmaktadır.

Biyodizelin Özellikleri :

Biyodizel orta uzunlukta C16-C18 yağ asidi zincirlerini içeren metil veya etil ester tipi bir yakıttır.Biodizel verim olarak mazota yakın ve motor performansı olarak eşdeğerdir. Zehirli atıklar içermez,şeker gibi doğada hızlı çözünür ve nitrojen tutma özelliği sayesinde fertilize ihtiyacını azaltır. Ozon tabakasına olan olumsuz etkiler dizel yakıta göre %50 azdır. Biyodizel ısıl değeri motorinin ısıl değerine oldukça yakın değerde olup, biyodizelin setan sayısı motorinin setan sayısından r daha yüksektir. Biyodizel kullanımı ile motorine yakın özgül yakıt tüketimi, güç ve moment değerleri elde edilirken, motor daha az vuruntulu çalışmaktadır. Biyodizel motoru güç azaltıcı birikintilerden temizleme ve motorinden çok daha iyi yağlayıcılık özelliklerine sahiptir.

Biyodizelin –Motorin Emisyonlarının Karşılaştırılması

Emisyonlar                 B20      B100

CO:      Karbonmonoksit        -6.90% -34.50%

PM:     Partikül Madde          -6.48% -32.41%

HF:       Hidroflorik Asit          -3.10% -15.51%

SOx:     Kükürt Oksitler          -1.61% -8.03%

CH4:    Metan                          -0.51%           -2.57%

NOx:    Azot Oksitler              2.67%  13.35%

HCl:     Hidroklorik Asit         2.71%  13.54%

HC:      Hidrokarbonlar          7.19%  35.96%

HCl ve HF emisyonları motorin ve biyodizel için oldukça düşük seviyede ve kömür emisyonlarından çok daha düşük değerde olup, çevre için asit tehlikesi oluşturmazlar. Biyodizelin HC emisyonu, motorininkinden yüksektir. Bu değer biyodizel üretim süreç aşamalarından (yağlı tohumun ziraati ve işlenmesi) kaynaklanmaktadır. Ancak biyodizel, motorinden daha düşük HC egzoz gazı emisyonu vermektedir. Egzoz gazı emisyonu yönünden incelendiğinde CO, HC, SO x , PM emisyonlarının motorinden daha az, NO x emisyonlarının ise fazla olduğu görülmektedir. NO x emisyonu katalitik konvertör kullanımı ile azaltılabilir.

Neden Biyodizel ?

Biyodizel verim olarak mazota yakın ve motor performansı olarak eşdeğerdir. Diğer yakıt türlerine göre üstünlükleri ;

.Mazot,benzin ,lpg vb. yakıtlara göre daha çevrecidir.

• Bir ülkenin dışa bağımlı olmadan üretebileceği bir yakıttır.

• Tarımsal sanayinin güçlenmesini sağlar ve kırsal alandan göçü azaltır.

• Tarımsal ürünlerden ve atıklardan üretilebilir.

• Üretimi kolaydır ve nitrojen tutma özelliği fertilize ihtiyacını azaltır.

• Zehirli atık içermez.

• Şeker gibi doğada hızlı ve güvenli çözünür, mazotla karıştırılıp kullanıldığında karışımın çözülümünü hızlandırır.

• Egzoz duman gazlarını azaltır.

Çift zamanlı, dört zamanlı, mekanik kontrollü, elektronik kontrollü, direk enjeksiyonlu ve endirek enjeksiyonlu motorlarda yapılan deneylerde saf biyodizelin kullanılmasıyla motorun daha yeni ve temiz kaldığı gözenmiştir. Karbon atımı azalmış ve çözülmüş organik saçılma artmıştır. Bu araştırmalar bir ürün standardı oluşturma çabasıdır, bu konuda Amerika ve Avrupa’da çalışmalar vardır ve ulaşılmak istenen nokta bir dünya standardı oluşturmaktır

 

Berk YAHŞİ

Karabük Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Öğrencisi

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
What's Your Reaction?
Angry Angry
0
Angry
Cute Cute
0
Cute
Fail Fail
0
Fail
Geeky Geeky
0
Geeky
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
OMG OMG
0
OMG
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Comments 1

  1. Amazon ormanlarında yüzü maskeli insanlar ağaçları kesip biyodizel yakıtı için alan açıp ekin ekmeye başladılar bile.. Ağaçların kesilmesinin verdiği tahribatı düşünün. Ayrıca insan yiyeceği araba yakıtı olarak kullanılıyor. Biyodizel yaygınlaşırsa doğa ve insan için bir felaket getireceğini üzülerek görüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyodizel Nedir,Nasıl Elde Edilir ?

log in

reset password

Back to
log in