BMW i3 – Araç Testi [ÖZEL]


BMW i3 – Araç Testi

    İlk elektrikli araç testimizi sizlerle paylaşırken heyecanlıyım. İlk elektrikli motora sahip araç deneyimim değil fakat ilk kez testini gerçekleştiriyorum. Aracın yanına vardığınızda farklılıkları fark etmeye hemen başlıyorsunuz. Örneğin, depoyu fulle gibi bir alışkanlığınızın kalmayacağını anlıyorsunuz. Yakıt istasyonlarına sadece ihtiyaçlarınız için gideceğiniz anlaşılıyor.
Arabanın üretim felsefesi ve üretim amacı doğaya en az zarar vererek üretimi ve kullanımı gerçekleştirmek yatıyor. Aracın üretildiği fabrika çevreye zarar vermeyen, 4 adet rüzgar türbininden enerjisini sağlıyor. Bu türbinlerden üretilen enerji fabrikada i3 üretim ihtiyacından fazlasını karşılıyor. Aracın parçalarının üretim aşamasında da çevreye zarar vermemeye çalışıyor. Aracın karbon fiber parçaları hidroelektrik santralinden elde edilen temiz enerji ile üretiliyor. Aracın parçaları ömürlerini tamamladıklarında geri dönüşüme tabi tutulabiliyor. Lityum iyon bataryaları ömürlerini tamamladıklarında, güneş ve rüzgar enerjisinin depolanmasında geçici saklama çözümü üretebilmekte.
İçten yanmalı bir motora göre çevreci özelliğini herkes tarafından biliniyor. Aracın motor verimliliği %80-90 olmaktadır. İçten yanmalı otomobillerde yaklaşık %30-40 olduğuna dikkat çekersek, i3 için kullanım maliyeti fark edilebilir derecede düşüktür. İç tasarımda doğaya zarar vermeyen, geri dönüşümü kolay malzemeler kullanılmıştır. Kullanılan malzemeler doğal özelliklerine göre seçilmiş olup, hepsi birer doğa ürünüdür. Kullanılan derinin tabaklanmasın da zeytin yaprakları, aktif iklimlendirme özelliği olan kumaşlar koltuklarda, diğer kısımlarda kullanılan parçaların da geri dönüşümüne dikkat edilmiştir.
4 farklı iç tasarım sizleri karşılamakta. Bunlar sırayla,   
1- Atelier İç Tasarım Paketi

2- Loft İç Tasarım Paketi

3- Lodge İç Tasarım Paketi

4- Suite İç Tasarım Paketi

Markanın tüm iç tasarım paketlerinde sportif yansımayı fark edebiliyorsunuz. Marka kendine özgü çizgiyi bozmamakla beraber iki seçeneğinde de elektrikli araç vurgusunu mavi çizgilerle berlirtmiş. Lodge ve suite tasarımlarında okaliptüs ahşap parça araçla uyumlu kullanılmış ve aracın çevre dostu olduğu vurgulanmış. Burada kullanılan ahşap herhangi bir kimyasal madde ile işlenmemiştir ve saf şekliyle kullanıldığı belirtildi. Benim düşüncem bu aracı alacakların LODGE iç tasarımı seçmelerinden yana olurdu. Belki de renklerin ve desenlerin aracın daha ferah görünmesini sağlamasındandır.

Araç içerisinde rahatlıkla hareket edebiliyor ve sürücü koltuğundan yan yolcu koltuğuna herhangi bir engel olmadan geçebiliyorsunuz. Araç otomatik vites kullanmasını sevenler için bire bir ve oldukça kullanışlı. Göstergeler elektronik olmakla beraber orta da bulunan led ekran sizin tüm işinizi görecektir. Aracın 3G uyumlu olması sizi telefonunuzdaki işlemleri aracınızda rahatlıkla yapmanıza yardımcı olacaktır. Bmw bu sistemi connected drive olarak piyasa sürüyor. Bu sistem sayesinde navigasyon hizmeti alabiliyor, coğrafi faktörler, gerçek zamanlı trafik bilgisi, şarj durumu ve sürüş tarzı gibi özellikleri hesaba katarak menzilinizi öğrenebiliyorsunuz. Size en yakın şarj istasyonunu bulmanıza yardımcı olmakla beraber, şarj durumu ve aracın durumu hakkında da bilgileri telefonunuzdan takip etmenizi sağlamaktadır. Ayrıca aracın da bir hatta sahip olması sizin aracı sürerken bir kişiyi aramak zorunda kalmanız durumunda telefonunuzu kullanmanıza gerek kalmıyor. Soğuk bir mevsimde ya da sıcak bir havada aracınız siz sürüşe başlamadan önce klimalar çalıştırılarak araç hazır hale geliyor.

Araçta ayrıca SOS butonu bulunmakta,
bu sistem sayesinde araç sizin başınıza birşey geldiğinde direk yetkililerle irtibatınızı sağlamaktadır. Hırsızlık konusunda bu araçlar sizleri yarı yolda bırakmıyacaktır. Yetkililerden aldığım bilgiye göre yakın zamanda bir araç çalınmış fakat müşteri haberi verdikten kısa süre sonra gidip aracı bulunduğu yerden alıp müşteriye teslim etmişler. Günümüz araçlarında standart olmaya başlaya, şehir içi fren sistemi, dur-kalk işlevli aktif cruise control sistemi, trafik sıkışıklık asistanı ve park asistanı da ayrıca bulunmaktadır.
Aracın en büyük problemlerin başında elektrikli araçların değişmez problemi menzil ve şarj olayı diyebiliriz. BMW bu aracı tasarlarken şehir içi kullanım amaçlı tasarladığını belirterek kendini şuan da savunmaya alıyor. Çünkü aracın menzili 130-160 km arasında değişmektedir. Tabi bu menzil aralığını sizlerin sürüş tarzınız ve o an ki trafik durumu gibi faktörlerde etkilidir. Şarj konusunda 3 farklı seçenek sizlerin hizmetine sunuluyor.
 İlki bir cep telefonu aldığımızda kutudan çıkan şarj kablosu gibi araç ile gelen kablo ile evde aracınızı şarj edebiliyorsunuz. Bu şarj 8 saate yakın sürmekte ve kablo dışında başka bir şeye de ihtiyacınız yok. İkinci olarak Wallbox aracılığıyla aracınızı 3-6 saat arasında şarj edebiliyorsunuz. Tabi maliyetli bir sistem olmakla beraber bulunduğunuz yerinde alt yapısı bu sistemi ilgilendiriyor. Diğer bir sistem ise şarj istasyonları; bu istasyonlar sayesinde aracınız 30 dk gibi kısa sürede şarj olmaktadır.
Bu sistem BMW tarafından ülkenin ve şehrin önemli kısımlarına yerleştirilmeye başlanmış. Bu sistemi kullanabilmeniz için size bir kart verilecek olup her ayın sonunda kredi kartı ekstreniz gibi evinize faturalandırılacak. Şarj istasyonu sayısı hızla artmaya başlamış.
Burası duyarlı dokunmatik ekran olarak çalışabilmekte ve size rahatlıkla led ekranı kullanmanızı sağlamaktadır.

Aracın dış tasarımda hafiflik ve güvenlik en önemli faktör olmuş. Hafifliği sağlayabilmek için alüminyum ve karbon fiber uyumu bizleri karşılıyor. Ayrıca elektrikli araç olmasından dolayı tasarım batarya ve motora göre özel yapılmış. Batarya kutuları, klima ve güç aktarım bileşimleri drive modülde yer almaktadır. Araçta B sütunu yer almakla beraber kapıların kapanmasıyla B sütunu oluşmaktadır. Bataryaların alt bölüme yerleştirilmesi sürüşün daha güvenli ve sağlık olmasına yardımcı olmuş. Aracın ağırlık merkezi aşağıya çekilmekle beraber, hafif ve büyük alaşım jantlar rüzgarı ve dönme direncini mümkün olduğu kadar azaltmak üzere tasarlanmıştır. Jant tasarımında özellikle ekonomik açıdan bakıldıysa da sportif görünümden de birşey kaybedilmemiştir. 4 farklı jant tasarımı bulunuyor.

Peki sürüş zevki konusunda düşüncelerimi belirtmek istersem; kesinlikle denemeden bilemezsiniz. Bence elektrikli araçlar sürüş zevki yüksek tork sayesinde heyecanlı deneyim oluyor. Tabi vites atmak motoru, sıkıştırmak ve bağıran bir motor sesi duyamıyorsunuz. Fakat bu araçların en büyük kozu olan torku sonuna kadar hissediyorsunuz. Sizi geriye doğru savuran bir tork hiçbir arabada kolay kolay bulmazsınız. Verilerine göre kalkış anından itibaren 250Nm torka sahip bir aracı sürüyorsunuz. Araç 170 hp (125 kW) motora sahip olduğunu belirtmek isterim. Boş ağırlığı ise 1195kg dır.
BMW bu aracı satarken ve sunarken hep şehiriçi için tasarlanmış bir araç olarak söylüyor. Evet değerlere ve özelliklere baktığımızda şehirler arası bir yolda gitmeniz zorlu olacaktır. Uzun yol yapmak isterseniz, yanınızda bir jeneratör ve kamp için eşyalar bulundurmanız gerekecektir. Tabi o zamanda aracın yapılış amacı olan çevreye 0 zarar felsefesini öldürmüş olacağız. Evet şuanda tartışma konularından biri de elektrikli araçların çevreye gerçekten 0 zarar mı veriyor. Bana kalırsa hiç de durum öyle değil. Şarj için gerekli enerjiyi yine biz fosil yakıtlardan elde ediyoruz. Ya da kullanılan malzemelerin bir çoğunda, üretiminde fosil yakıtlar bulunuyor. Eğer bir araç çevreci olarak üretildiğini ispatlamak istiyorsa Lastiklerini değişik maddeden yapmalı.
İçeriye yerleştirilmiş arka lambalar

Bakalım ilerde bu araçları ne kadar sıklıkla çevremizde göreceğiz. Şimdilik yüksek gelirli insanların binebileceği araçlar olmakla kalsalar da ilerde rekabet ile fiyatlarının düşeceğini düşünüyorum. Tabi o zamana kadar tamir için çeşitli yerler açılmış olur. Servisin yüksek faturasına boyun eğmek zorunda kalmazsınız. Ayrıca karbon fiber iskelet konusunda hala kafamda soru işaretleri bulunuyor. Yetkililer bu malzemenin de tamiri yapılabilir diyorlar ama bakalım. BMW sizlere uzun yol için içten yanmalı bir aracını da hizmetinize sunuyor. Sene içerisinde 20 güne yakın bir aracını size veriyor ve tatilinizi yapabiliyorsunuz.

Anlayacağınız yine içten yanmalı araçların hükümdarlığı devam edecek. İlerde daha çok bu araçlardan görmek niyetiyle ….

Hasan Kara
hasankara91@gmail.com

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
What's Your Reaction?
Angry Angry
0
Angry
Cute Cute
0
Cute
Fail Fail
0
Fail
Geeky Geeky
0
Geeky
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
OMG OMG
0
OMG
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Taşıt Teknolojileri Kulübünün Başkanı ve Karabük Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Mezunu'2014 Kişisel Blog adresi :http://hasankara91.blogspot.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BMW i3 – Araç Testi [ÖZEL]

log in

reset password

Back to
log in