CVT Nedir ?


CVT nedir?

CVT (continuously variable transmission-sürekli değişken şanzıman)

CVT şanzıman günümüzde scooter’lardan binek araçlara birçok motorlu taşıtta görev yapan bir sistemdir. Otomatik vites kategorisinde değerlendirilen bu sistemde debriyaj ve vites kutusu bulunmamaktadır. Bir çeşit makara-kasnak sistemi ile gücün motordan tekerleklere iletimi sağlanır.

CVT şanzımanda dişli bulunmamaktadır. Onun yerin konik yapıda makaralar bulunur. Bu makaraların yalnızca üst ve alt sınırı bellidir. Onun dışında bu üst ve alt sınır arasında teorik olarak sonsuz vites bulunur. Bu sayede aracın hızına bağlı olmaksızın yalnızca motor hızına bağlı kalarak sistem en uygun vites seçimini yapabilmektedir.

Bu çalışma şekli sayesinde CVT sessiz ve ekonomik bir sistemdir. Ayrıca diğer birçok otomatik şanzımana nazaran daha az karmaşıktır. Özellikle Japon markaların (Honda, Nissan, Toyota) tercih ettiği bir sistem olarak bilinir. Bunun yanında Avrupalı birçok marka tarafından kullanılmıştır ve Avrupa kökenli bir teknolojidir. Küçük bineklerden (Nissan Micra) dört çekerlere (Honda CRV)kadar geniş bir uygulama alanı vardır.

Modern bir CVT sistemi; temas yüzeyleri fazla derin olmayan koni şeklinde ve genişlikleri değişken bir çift kasnak arasında çalışan, çok sayıda plakadan oluşmuş çelik bir kayıştan meydana gelir. İtmeli blok V-kayışı, V-şeklindeki plakalara bağlantılı olan çelikten yapılmış, ince, düz gerilim bantlarından oluşmuştur. Yaklaşık olarak 300 adet plaka vardır ve her biri 2 mm kalınlığa, 25 mm genişliğe ve 12 mm derinliğe sahiptir.

CVT’nin geliştirilmesi sırasında yapılan çalışmalar bu sistemin 4 ileri otomatik şanzımanlara nazaran maksimum %10 daha ekonomik ve %12 daha atak olabildiğini otaya koymuştur.

 

Onur BUZ
Kulüp Başkan Yardımcısı 

Kişisel Blogu 
Facebook Sayfası

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
What's Your Reaction?
Angry Angry
0
Angry
Cute Cute
0
Cute
Fail Fail
0
Fail
Geeky Geeky
0
Geeky
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
OMG OMG
0
OMG
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Taşıt Teknolojileri Kulübü Başkan Yardımcısı ve Gönüllü Eğitmen,Karabük Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Mezunu'2014. Kişisel Blog Adresi; http://onurbuz.wordpress.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CVT Nedir ?

log in

reset password

Back to
log in