Ford ve DowAksa, Yüksek Hacimli, Düşük Ağırlıklı Otomotiv Uygulamaları için Karbon Elyaf Geliştirecek


Ford ve DowAksa, otomobillerde sağlamlıktan ödün vermeden hafif, yakıt tasarruf sağlayan, düşük maliyetli çözümler geliştirmek için ortak çalışma yürütecek

· İmzalanan anlaşma ile yüksek hacimli üretim ortaklığı için önemli bir adım atıldı

· Ortak geliştirme anlaşması, Ocak ayında açıklanan ve Amerika’daki Yüksek Teknoloji İçeren Yenilikçi Kompozit Üretim Enstitüsü kapsamında gerçekleşen ortak araştırma anlaşmasını bir adım ileri taşıyacak

İSTANBUL 17 Nisan 2015 – Ford ve DowAksa, uygun fiyatlı, yüksek hacimli otomotiv uygulamalarına uygun karbon elyaf için ortak geliştirme çalışmaları yapmak üzere bir anlaşma imzaladı. Geliştirilecek karbon elyafın daha hafif araçlar üretme ve buna bağlı olarak daha yüksek yakıt tasarrufu, performans ve kapasite elde etme hedeflerine ulaşmada büyük rol oynaması bekleniyor.

Ford Motor Company, Ford Global Technologies ve DowAksa – The Dow Chemical Company ve Aksa Akrilik Kimya Sanayii’nin %50 eşit hisseli ortak girişimi – arasında imzalanan bu anlaşma, DowAksa’nın hammadde kapasitesi, karbon elyaf ve ara maddeleri üretimindeki yetkinliği ile Ford’un tasarım, mühendislik ve yüksek hacimli üretim deneyimini bir araya getiriyor. Bu anlaşma ile çelikten daha hafif, aynı zamanda otomotiv uygulamalarında kullanabilecek uygun fiyatlı karbon elyaf malzemeleri üretimi amaçlanıyor.

İmza töreninde konuşan Ford Research & Advanced Engineering Vehicle Enterprise Sciences Direktörü Mike Whitens, “Bu ortak geliştirme anlaşması Ford olarak bizim DowAksa ile yürüttüğümüz işbirliği ile karbon elyafı daha geniş pazarlara sunma konusundaki kararlılığımızı gösteriyor.” dedi. “Bu anlaşmanın hedefleri, gelecekte Ford araçlarının kullanıcıların yakıt tasarrufu ve düşük karbon emisyonu beklentilerini karşılamak hatta aşmak olan şirketimizin Sürdürülebilirlik Planı ile de örtüşmektedir.”

DowAksa Yönetim Kurulu Başkanı Heinz Haller ise konuyla ilgili olarak şöyle konuştu: “Bugün imzalanan anlaşma otomotiv endüstrisine yönelik hafif çözümler geliştirmek için yürüttüğümüz işbirliğimizde tarihi bir dönemeci oluşturuyor. Ford ve DowAksa’nın ortak çalışması, yüksek performans ve yakıt tasarrufu için gerekli gelişmiş malzeme ve teknolojilerin hayat bulmasını hızlandıracak. “

DowAksa Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Berkman yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Otomotiv üreticileri yüksek hacimli üretim eksikliği ve yüksek fiyatları nedeniyle karbon elyaf bazlı malzemelere şüpheyle yaklaşmaktaydı. Biz bu ortaklık ile her şirketin kendine özgü güçlü yönlerini birleştirerek bu iki kilit soruna çözüm bulmak için çalışacağız.”

Ortak Geliştirme Anlaşması, şirketlerin yeni, düşük maliyetli otomotiv uygulamalarına yönelik karbon elyaf üretmesine olanak sağlayacak. Geliştirilen malzemelerin aynı zamanda termoset ve termoplastik matrislerle uyumlu, düzenli ve düzensiz elyaf formatlarına uygun olması amaçlanıyor.

Berkman, şunları ilave etti: “DowAksa olarak karbon elyafın avantajlarını endüstriyel pazara taşımaya kararlıyız. Bu anlaşmayı ile DowAksa çevresel sürdürülebilir çözümler sağlama yolunda ciddi bir adım atmaktadır; burada amaç, optimum performans ve maliyetle, daha az yakıt tüketimi ve egzoz emisyonları sağlayacak çok daha hafif araçlar üretmektir.”

Şirketler, Ocak ayında ABD Başkanı Barack Obama tarafından duyurulan Yüksek Teknoloji İçeren Yenilikçi Kompozit Üretim Enstitüsü’nün (IACMI) üyeleri arasında yer alıyor. Bu Enstitü aynı zamanda ABD Enerji Bakanlığı tarafından desteklenen Inovasyon Üretimi Ulusal Ağı’nın da bir parçası. Ortak geliştirme anlaşması sayesinde şirketler, IACMI tarafından ele alınan otomotiv uygulamalarında karbon elyaf kullanımını kısıtlayan yüksek fiyat ve sınırlı üretim sorunlarına çözüm bulma konularındaki çalışmalara destek sağlayacak.

# # #

Ford Motor Company Hakkında

Merkezi Dearborn, Michigan’da bulunan bir global otomotiv sektör lideri olan Ford Motor Company, altı kıtada otomobiller üretmekte veya dağıtmaktadır. Dünya çapında 180.000 çalışanı ve 65 fabrikası bulunan Şirket’in otomobil markaları arasında Ford ve Lincoln de bulunmaktadır. Şirket, Ford Motor Credit Company aracılığıyla finans hizmetleri de sunmaktadır. Dünya çapında Ford ve ürünleri hakkında daha fazla bilgi almak için, lütfen www.corporate.ford.com adresini ziyaret ediniz.

DowAksa Hakkında

DowAksa, 2012 yılında hammaddesi karbon elyaf olan global kompozit sektörüne geniş bir ürün yelpazesi ve teknik hizmet sunmak hedefiyle Dow Chemical Company ve Aksa Akrilik San A.Ş’nin ortak girişimi olarak kuruldu. Aksa’nın büyümeye müsait bir ortam sağlayan altyapısı ile Dow’ın reçine konusunda bilgi ve deneyimi sayesinde, DowAksa bugün karbon elyaf ve karbon elyaf ara malzemeler üretiminde liderliğe oynayan en güçlü şirketler arasında yer alıyor.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
What's Your Reaction?
Angry Angry
0
Angry
Cute Cute
0
Cute
Fail Fail
0
Fail
Geeky Geeky
0
Geeky
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
OMG OMG
0
OMG
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ford ve DowAksa, Yüksek Hacimli, Düşük Ağırlıklı Otomotiv Uygulamaları için Karbon Elyaf Geliştirecek

log in

reset password

Back to
log in