HİBRİT ARAÇLARIN TARİHÇESİ


Hibrit kelime anlamı olarak “melez” anlamına gelmektedir. Bu nedenle hibrit olan bi araçta elektik motoru ve benzin motoru olmak üzere 2 adet motor bulunur. Melez anlamıda burdan gelmektedir.

Hibrit motorlarla ilgili ilk çalışmalar 20.yy başlarına dayanmaktadır.

1970’lerde petrol krizinin gerçekleşmesinden önce geçen 50 yıl çeşitli deneysel hibrit taşıtlarının üretilmesine önderlik etmiştir.

Hibrit araç olarak yani ( İstenildiğinde benzinli istenildiğinde elektrik motoruyla ilerleyebilen) ilk aracı 27 yaşındayken Ferdinand Porsche yapmıştır.

Bu araca” mixte wagen” adını vermiştir. Tabi o zamanlarda hibrit araçların bir patlama yapıp tüm dünyada benzinli araçların yerini alacağı düşünülüyordu .Fakat tüketiciler bu fikri desteklemedi bunların nedenleri ;

1)Fiyatlarının daha fazla olması.

Özelllikle tüm dünya genelindeki tüketicilerin ortak düşünceleri budur.Ne kadar çok para verilirse üretilen araçtan  o kadar konfor ve özellik beklerler.O dönemde böyle bir fikirle üretilen hibrit araçlarda konfor ve rahatlık gibi özellikler bir adım önceden gelmekteydi.Bu hibrit araçların tutulmamasının en büyük nedenlerindendir.

2) Performanslarının  benzinli araca göre daha az olması .

3)Yakıt tasarrufu sebebiyle üretilen araçların daha çok sürücünün sürüş tarzına bağlı olması.

Bunun yanı sıra birçok ünlü marka da hibrit araçları üretti. Bu markalar ;

Toyota‘nın Toyota Prius modeli önderliğinde Honda‘nın Honda Insight ile başladığı günümüzde Honda Civic Hybrid ve CR-Z ile devam eden serileri hibrit otomobillere örnek olarak verilebilir.Bunun yanı sıra Lexus,Ford,Dodge,Renault… gibi markalarda hibrit araç konusunda üretimleri oldu. Fakat  daha önceden söylediğimiz gibi bu kadar ünlü markaların hibrit çalışmaları olsa bile daha henüz hiçbir markanın bu araçlar hakkında benzinli motorlar kadar ilerlemediği için tüketiciler tarafından deyim yerindeyse pek tutulmadı.

HİBRİT ARAÇLARIN ÇALIŞMA PRENSİBİ

Her ne kadar benzinli araçlar kadar üretimde olmasada günümüz koşullarında çevreci ve temiz enerjiyi amaçlayan hibrit araçlar yakıt fiyatlarının bu kadar yükselmesinden dolayı daha çok dikkat çekmeye başladı.

Hibrit araçlarda hem benzin hem de elektrik motoru bulunmaktadır.

a

Hibrit araçlar kendi aralarında seri ve paralel hibrit olmak üzere 2 ye ayrılır.

Seri hibrit :Benzin motorunun dinamoyu çevirir dinamo aküyü şarj etmesine denir.Bundan dolayı benzin motoru araca direkt müdahale edemez.

Paralel hibrit: Motora benzin sağlayan bir yakıt tankı ve motora güç sağlayan akü vardır. Bu sayede hem benzin motoru hem de elektrik motoru araca müdahale edebilir.b

Bu hibrit araçlar biraz daha karmaşık yapıya sahiptir bunları şu şekilde sıralayabiliriz.;

1)      Benzin motoru – Hibrit araçlar, standart bir araçta bulunan motorlara benzer şekilde bir motora sahiptirler. Ancak, hibrit araçlardaki motor daha küçüktür. Bu motor, emisyonu azaltmak ve verimliliği artırmak için gelişmiş teknolojiler kullanır.

2)      Yakıt Tankı – Hibrit araçlardaki yakıt tankı, benzin motoru için enerji depolama birimidir. Benzin, aküye göre daha yüksek enerji yoğunluğuna sahiptir. Örneğin, bir birim benzin enerjisinin yerine geçebilecek akü enerjisi, bunun bin katına denk gelmektedir.

3)      Elektrik Motoru – Hibrit araçlardaki elektrik motoru çok gelişmiş ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Gelişmiş elektronik sistem, motorun aynı zamanda bir dinamo gibi çalışmasını sağlar. Örneğin, aracın hızlanması için, gerektiğinde, enerjiyi aküden sağlayabilir. Ama bir dinamo olarak görev yaptığında, araç yavaşlarken enerjiyi tekrar aküye depolar.

4)       Dinamo­­­­ –  Bir elektrik motoruna çok benzer yapıdadır. Ama, sadece elektrik gücünün üretilmesini sağlar. Çoğunlukla, seri hibrit araçlarda kullanılır.

5)       Akü – Hibrit araçlarda akü, elektrik motoru için enerji depolayan birimdir. Benzin motoruna güç sağlayan yakıt tanklarındaki benzinin aksine, hibrit araçlardaki elektrik motoru; aküden hem enerji alan, hem de bu enerjiyi tekrar yerine koyabilen bir sisteme sahiptir.

c

 

Berk YAHŞİ-2014
Otomotiv Mühendisliği Öğrencisi

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
What's Your Reaction?
Angry Angry
0
Angry
Cute Cute
0
Cute
Fail Fail
0
Fail
Geeky Geeky
0
Geeky
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
OMG OMG
0
OMG
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİBRİT ARAÇLARIN TARİHÇESİ

log in

reset password

Back to
log in