Kaizen Nedir ?


Kaizen ?

 

Günümüzde maliyetlerini kontrol edebilen ve sürekli iyileşen işletmeler kazanacaktır.

Daha iyiyi yapabilme kavramı Kaizen felsefesini en iyi açıklayan sözlerden biridir. Felsefe diyoruz çünkü Kaizen’i sadece iş hayatında değil hayatınızın her alanında uygulamaya geçirebilirsiniz. Kaizen,daha iyisini yapabilmek için sürekli çalışmak ve mükemmele ulaşma arzusudur diye tanımlayabiliriz. Kelime Japonca kökenli olup,anlamı ‘daha iyisi için değişmek’,’gelişmek’dir. Kaizen 3 Ana Bölümü: Kaizen felsefesinin temel prensipleri : Kaizen Emirleri: Kaizen Felsefesine göre sürekli değişimin yararları nelerdir?

Kaizen ile aile yaşantınızı,iş hayatınızı ve daha pek çok sosyal ilişkilerinizi daha iyi duruma getirebilirsiniz. İsteklerimizin,hedeflerimizin gerçekleşmesinde çoğu zaman acele ederiz. Bir anda tepeye çıkacağımızı sanırız. Ama,başarının sırrı ağır ağır acele etmemekte,sabırla ve kesinlikle vazgeçemeden devam etmekte yatar. Yavaş yavaş emin adımlarla ortaya çıkarılan başarı daha önemlidir. Kaizen sonuçtan çok sürece yönelik bir çalışma içerir. Üç boyutta inceleme yapmaktadır. -Çalışan boyutunda, -Süreç boyutunda, -Teknoloji boyutunda. Kaizen Değer Sistemi: Her zaman,her kademede bütün nesnelere yapılacak olan sürekli iyileştirme çalışmalarıdır. Sürekli iyileştirmeler kalite çemberleri,takım çalışmaları,otomasyon ve işçi üst yönetim işbirliği stratejileriyle elde edilebilir. Kaizen Kavramının Öğeler: 1-Kalite 2-Çaba 3-Geliştirme Arzusu 4-Karşılıklı ilişki(Takım Çalışması)

-Kaizen Olayının Planlanması: PUKÖ analizinde de P harfinden belirtildiği gibi Planlama adımında Kaizen için gerekli kaynakların tanımlanmasına,hedeflerin belirlenmesine ve tanıtımların programlandırılmasına karar verilir.Uygulamaya başlamadan önce en az dört hafta önceden tasarlanmaya başlanmalıdır. -Kaizen Olayının Uygulaması: Kaizen takımı tarafından değiştirilmesi istenen bölüme yapılan kısa tanıtımlar her gün sonunda yapılabileceği gibi günde birkaç seferde yapılabilir. Bu tanıtımlar takım üzerinde inanılması güç bir olumlu etki bırakır. Takım bu sayede kendisini ölçebilmekte,yeterliliğini sorgulayabilmekte,mevcut bulgularını tartışıp gelecekle ilgili düşüncelerini geliştirebilmektedir. -Sürdürülebilirliği ve Genişletilmesi

1-Sorunu kabul edin. 2-Çok para gerektirmeyen projeleri seçin. 3-Önce ‘bizim’ problemlerimize bakın ‘onlarınkine’değil. 4-Tek ölçü ekonomik çıkar olmamalıdır. 5-Önceliği saptayın.Projeyi kalite,maliyet,dağıtım vs. ilkelerine dayalı olarak yürütün. 6-Planla,yap,kontrol et,harekete geç (PDCA) çevrimini izleyin. 7-Doğru çözüm araçlarını kullanın.

1-Takım güne beraber başlar ve bitirir. 2-Vaktinde olmak önemlidir. 3-İletişim araçları etkisiz hale getirilmelidir. 4-Takım kendisine ayrılan özel odasında faaliyet gösterir. 5-Müdahale edilmemelidir. 6-Kaizen hedeflerinden sapılmamalıdır. 7-Kişi suçlaması yapılmaz. 8-Takımın dışında kimsenin oy hakkı bulunamaz. 9-Sessiz biçimde de olsa protesto yasaktır. 10-Odada söylenen odada kalır. 11-Rütbenin önceliği yoktur. 12-Yapamayacağım kelimesi takım lügatından silinmelidir.

1- Kuruluşun tüm etkinliklerinde bir canlılık meydana gelir. 2-Topluluğun aynı amaç ve hedef doğrultusunda çalışması sağlanır. 3-Bölümler kendi işlerini daha etkili ve verimli biçimde yürütürler. 4-Etkileşim içinde olan bölümlerin sorunları kısa yoldan ve kalıcı biçimde çözümlenir. 5-Çalışanların bilgi ve beceri düzeyi yükselir,motivasyonu artar. 6-Verimlilik ve diğer temel rekabet unsurları daha hızlı bir gelişme gösterir.

Hasan Kara
Taşıt Teknolojileri Kulüp Başkanı
Karabük

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
What's Your Reaction?
Angry Angry
0
Angry
Cute Cute
0
Cute
Fail Fail
0
Fail
Geeky Geeky
0
Geeky
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
OMG OMG
0
OMG
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Taşıt Teknolojileri Kulübünün Başkanı ve Karabük Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Mezunu'2014 Kişisel Blog adresi :http://hasankara91.blogspot.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaizen Nedir ?

log in

reset password

Back to
log in