Kişisel Gelişim Seminerleri Düzenlendi.


1.PROGRAM

Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Taşıt Teknolojileri Kulübü´nün girişimleriyle Uğur Böcekleri Program Sorumlusu Sayın Sinem GÜNGÖR tarafından “Kendi Hayatınızın Lideri Olun” adlı program Prof. Dr. Bektaş AÇIKGÖZ Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Programa, Üniversitemiz akademik ve İdari Personel ile öğrencilerimiz katıldı.

Programda ilk olarak açılış konuşmasını gerçekleştiren Üniversitemiz Taşıt Teknolojileri Kulübü Başkanı Hasan KARA; “Üniversitemizde sizlere büyük katkı sağlayacağına inandığımız programlar düzenleyerek, kişisel gelişiminize önemli ölçüde fayda sağlayan programlar gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bizlerden desteklerini esirgemeyen herkese teşekkürlerimi sunarak geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

Program hakkında bilgiler veren Uğur Böcekleri Program Sorumlusu Sayın Sinem GÜNGÖR, bilgiye ulaşmak isteyip de ulaşamayan herkesin yanına gittiklerini, Üniversitemize de bir şeyler öğretmeye değil, bildiklerimi paylaşmaya geldiğini söyledi. Bugün burada gerçekleştireceği programın bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu belirten Sayın Sinem GÜNGÖR; “Gerçekleştireceğim programı gönüllü eğitimcilik yaparak sürdürdüğümü belirtmek isterim. Sosyal sorumluluk projesini ayrı başlıklar altında topladım: Bunlar girişimcilik, iş kalitesi, dürüstlük, hoşgörüdür. Bugün burada sizlerle beraber temelini sevginin oluşturduğu çatısını da hoşgörünün oluşturacağı bir ev inşa edeceğiz.

Bilginin hiyerarşisi yoktur. Sizler hayatınızda bir nokta belirleyeceksiniz ve o noktada en derine inmeye çalışacaksınız. Bu konuda Pablo Nerudo’ nun şöyle bir sözü vardır; ‘Bilgi bir ışık gibidir ve mutlaka sızacak bir yer bularak içeri girecektir.’ sözünden yola çıkarak bu konuda girişimci olmak gerektiğini vurgulamak istiyorum. Girişimcilik bir çözüm üretme becerisidir ve aynı zamanda da yaratıcı olmayı gerektirir. Çözümleri sınırlarınız içerisinde aramaktan ziyade hayata daha farklı çerçevelerden bakmalısınız, bu çerçevelerden bakarken de insanlara önemli ölçüde dürüst ve samimi davranmalısınız. Hayatta gerçekleştireceğiniz her şeyin öncelikle kendiniz için olduğunu unutmayın ve bir iş yapıyorsanız bunu zorunluluk olarak görmekten ziyade işinizi severek yapın.” dedi. Daha sonra Sayın Sinem GÜNGÖR, sosyal sorumluluk projesinin yapı taşlarından olan dürüstlük, sorumluluk, inanılırlık, tutarlılık, hoşgörü kavramlarına değinerek iletişime açık olmanın gerekliliğinden aynı zamanda da fikirlere ve kişilik gelişimine açık olmanın öneminden bahsetti.

Yoğun katılımın gerçekleştiği programın sonunda Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Celalettin BAYKARA Sayın Sinem GÜNGÖR’ e gerçekleştirdiği sunumlarından dolayı teşekkür etti.

2.PROGRAM

Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Taşıt Teknolojileri Kulübü´nün girişimleriyle MAN Türkiye Anonim Şirketi’nde Yönetici Asistanı Sayın Sevda AĞCA tarafından “Beden Dili ve Etkili İletişim” adlı program gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Fen Fakültesi Konferans Salonu´nda gerçekleştirilen programa, Akademik ve İdari Personel ile çok sayıda öğrencimiz katıldı.

Türk toplumu olarak beden dilini en çok kullanan toplumlardan bir tanesi olduğumuzu vurgulayan Sayın Sevda AĞCA; “Çok küçük yaşlardan itibaren beden dilini kullanmaya başlarız, beden dilini ilk olarak kimden öğrendiğimizi sorarsanız bunun cevabı şüphesiz ki annemiz olacaktır. Annemizin mimiklerine kendimizinkileri de ekleyerek bambaşka bir tarz yakalarız. Hayatta karşınızdaki insana ne söylediğiniz önemli değildir, bunu nasıl anlattığınız önemlidir. Bizler karşımızdaki insanlara bir şeyler anlatırken anlattığımız kavramı üç farklı yolla iletiyoruz. Bunlar söz, beden dili ve sesimizdir. Hepsinin hayatımızda ayrı bir yeri vardır. Hayatınızda farklı yerlerde bulunan bu kavramlara ekleyeceğiniz en önemli şey enerjinizdir. Enerji hayatınızda olmalı ve enerjinizi karşı tarafa hissettirmelisiniz.

Üniversite okuyorsunuz ve önünüzde uzun bir eğitim hayatı olacak ve eğitiminiz boyunca ister istemez sunumlar gerçekleştireceksiniz. Gerçekleştireceğiniz sunumlarda karşınızdakilere güven vererek içerinizdeki enerjiyi empoze etmeniz çok önemlidir. Bu konuda en etkili davranış biçimi ellerinizi kullanma yetinizdir. Ellerinizin, diktatör konumu size farklı boyutlar kazandıracaktır. Bu hususta mümkün olduğu kadar doğal olmalısınız ve kendi imajınızı yaratmalısınız. Ben de bugün burada beden dilini ve beden dilinde dikkat etmemiz gereken hususlar kavramına değineceğim ve elimden geldiğince sizlere bildiklerimi aktarmaya çalışacağım.” dedi. Ardından beden dilinin nasıl kullanılması gerektiğini ve beden dilinde kullanılan sunum tekniklerinden bahseden Sayın Sevda AĞCA; duruş, sahne kullanımı, kolların ve avuç içinin kullanmasının insanda farkındalık duygusu yarattığını, hedef ve dinleyici kavramından ve ellerimizin hayatımızdaki diktatör konumundan, imaj kavramı, imaj kırıcılar, hazırlıklar, içerik, slaytlar, arka plan, metin, grafik olguları hakkında katılımcılara ayrıntılı bilgiler verdi.

Karşılıklı soru cevap şeklinde gerçekleşen programın sonunda Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Celalettin BAYKARA konuşmacılara teşekkür ederek, hediyelerini takdim etti.Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
What's Your Reaction?
Angry Angry
0
Angry
Cute Cute
0
Cute
Fail Fail
0
Fail
Geeky Geeky
0
Geeky
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
OMG OMG
0
OMG
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Taşıt Teknolojileri Kulübü Resmi İnternet Sitesi -MechanicalEng

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kişisel Gelişim Seminerleri Düzenlendi.

log in

reset password

Back to
log in