Mercedes-Benz Sprinter 2014 İncelemesi [OZEL!]


Yeni durağımız Mercedes-Benz.Yeni Mercedes-Benz Sprinter 2014 modeli için test noktamıza vardığımızda aracın showroom da yer alması bizi mutlu etti.Orada da ayrıca inceleme fırsatımız oldu.

Aracın motor özellikleri ise şöyle:4 silindirli sıralı 2143 cm3 motor hacmine sahip, 163 beygir/120 kw @ 3800 d/d ve 360 Nm @ 1400-2400 d/d tork üretebilen, çift kademeli turbo, common rail sistemi ile Euro 5 (BlueEfficency teknolojisi) standartlarına uygun bir araç. Sprinter aynı zamanda NGT (doğal gaz teknolojisi) ve LGT (likit gaz teknolojisi) tahrik sistemlerine de sahip. Bu tahrik sistemleri BlueEFFICIENCY teknolojilerini kullanmakta ve zararlı emisyonları ciddi oranda düşük değerlere sahip.

Sprinter 7.2 l / 100 km (kombine) yakıt tüketimi ile etkilemekte. Ortalama CO2  emisyonu 189 g/km’dir.Ayrıca 20.000 km bakım aralığına sahip bir araç.

Untitled 17

Bu motor özellikleri Volkswagen’de olduğu gibi Mercedes-Benz’in 316 CDI,416 CDI ve 516 CDI modellerinde de aynı.Tek farklı model olarak 519 CDI’ın ürün gamında olduğunu fakat fiyatı ve motor hacmi sebebiyle Türkiye şartlarında pek tutulmadığını öğrendik.

Sprinter modellerinin hepsinde 6 ileri şanzuman standart olarak sunuluyor.Ve motor gücü arka itiş vasıtasıyla kullanılıyor.Yine bu araçlarda da sunulan klima sistemleri opsiyon olarak sunulmakta, müşteri isteği üzerinde farklı şekillerde araçlara uygulanıyor.Bu uygulamalar ise Mercedes-Benz

Untitled 19

firmasının anlaşmalı olduğu İstanbul’da bulunan ARGEN firması tarafından yapılıyor.Ve dönüşüm kaynaklı problemler, araç garanti kapsamında ise Mercedes-Benz tarafından arıza gideriliyor.Garanti süresi hafif ticari araçlarda 2 yıl.Aracın garanti süresi içerisinde arızalanması durumunda, onarımda geçen süre garanti süresine eklenir. Bu sadece garanti kapsamındaki arızalar için geçerli.

Sprinter’ın yeni modelinde eskisinde olmayan bazı donanımlar standart olarak sunulmakta.Bunlardan bazıları şöyle:Telefon tuş takımlı,bluetooth arayüzlü,USB ve Aux-in bağlantı soketli ve aynı zamanda SD hafıza kartı yuvalı radyo, yolcu bölmesine sıcak/soğuk hava kanalı, yolcu bölmesine ait sürgülü kapı için elektrikli basamak, yükseklik ve eğim ayarlı direksiyon, ECO-Start otomatik motor çalıştırma sistemi.Yani bizim daha yaygın olarak bildiğimiz start stop sistemi, vites değiştirme göstergesi, hıza duyarlı servo direksiyon ve tavanda açılır kapanır acil çıkış kapağı standart olarak sunulmakta.Bunlar dışında güvenlikten ödün verilmemiş ve ABS, ASR, BAS(frenleme kuvveti yardım sistemi), 9. Nesil adaptive ESP (yüke duyarlı elektronik dengeleme programı), rampa kalkış desteği, prefill (fren destek sistemi), yağmurda fren desteği, sürücü koltuğu emniyet kemer ikaz sistemi ve sürücü hava yastığı standart olarak sunuluyor.

Untitled 21

Bu standart donanımlar dışında opsiyon olarak sunulan donanımlarda oldukça fazla ve gerçekten gerekli olarak düşünülmüş ve tasarlanmış şeyler.Örneğin; rüzgar savrulma asistanı,parktronic sistemi, ışık yağmur sensörü gibi.Ek olarak bu segmentte olan ve diğer birçok modelde bulunmayan opsiyonlar bu araçta oldukça dikkat çekici.Örneğin; sürüş asistanı güvenlik paketi olarak tanımlanmış olan çarpışma önleme asistanı, kör nokta asistanı, şerit takip sistemi, uzun far asistanı.Bu donanımların ileri zamanda her araçta standart olacağı günleri sabırsızlıkla

bekliyoruz.

Untitled 23

Diğer donanımlara baktığımızda hız sabitleyici/limitleyici, körüklü sürücü koltuğunun ve direksiyonda yer alan kumanda sisteminin standart olmadığını gördük.Crafter’a göre bu araçta bazı standart donanımlar başka paketlere dağılmış durumda.Fakat bizim karşılaştırmamız servis araçları üzerinde olduğundan bunları baz alarak değerlendirme yapıyoruz.Untitled 25

 

Sürücü kontrol panelinde ve dış makyajlama oldukça başarılı ve bizi mutlu etmeye yetti.Kontrol göstergelerinde oldukça başarılı bir değişiklik yapılmış ve estetik bir görünüm  göze çarpıyor.Direksiyonda aynı şekilde eski modelden farklı dizayn edilmiş ve oldukça ergonomik.Yukarıda yaptığımız yorumlarla bazıları aynı gibi duracak.Mesela Sprinter aracında da yakıt göstergesi dijitalden analog göstergeye çevrilmiş.Fakat bu iki araç arasında üretilen kasa dışında hiçbir ortak çalışma yok.Her ikisinde yapılan değişikliklerde donanım özellikleri de kendilerine ait.

Untitled 27

 

Yeni Sprinter’da segmentinden farklı olarak şu an ülkemizde kanunen zorunlu olmayan gündüz sürüş farı standart olarak sunuluyor.

Ön kısımda yapılan değişiklikler de oldukça başarılı ve araca farklı bir görüntü kazandırmış.Sis lambaları araçta opsiyon olarak sunuluyor.Okul, servis ve hat aracı dışında Bi-Xenon mercekli far seçeneği de mevcut.

Untitled 29

Resimde görüğümüz araç 416 CDI bir servis aracı.416’daki 4 aracın azami yüklü ağırlığını belirtiyor.Yani aracımızın azami yüklü ağırlığı Mercedes-Benz literatüründe 4600 kg.316 CDI:3880 kg ve 516 CDI ise:5000 kg azami yüklü ağırlık kapasitesine sahip.

Untitled 31

 

Test aracımızda arka lastikler önlerden farklı olarak 285/65 R16 ölçülerine sahip.Bu lastik tipine halk arasında Jumbo teker, balon teker gibi isimler veriliyormuş fakat teknik olarak ismi süper single lastik olarak geçiyor.Bu lastiğin avantajı ise; B sınıfı ehliyet ile bu tonajda bir araç kullanabilmenizi sağlıyor.Normalde bu tonajdaki araçlarda çift lastik kullanılmakta ve B sınıfı ehliyet ile kullanma şansınız olmuyor.

Diğer markalarda duymadğımız ve bu markada duyduğumuz ve bizi oldukça şaşırtan bir servis hizmeti bulunuyor.Takdir edersiniz ki Sprinter müşteri sınıfı genellikle bellidir.Yani araç ticari amaçla kullanılmaktadır.Örneğin bir hat dolmuşçusu bir Sprinter satın alıyor.Aracı garanti kapsamı dışında bir arıza yapıyor.Ve serviste tespit edilen arıza için aracın serviste 5 gün yatması gerekiyor.Ve aracın çalışmadığı bu 5 gün içerisinde kazanacağı para size Mercedes-Benz tarafından ödeniyor.Bizce oldukça güzel bir uygulama.

Untitled 33

Yolcu kısmına göz attığımızda, bu kısmın oldukça rahat ve ferah olduğu göze çarpan ilk şeylerden.Standart üzeri boy ölçüsüne sahip bir kişi bile bu kısımda oldukça rahat bir şekilde ayakta durabiliyor.Yolcu bölmesindeki birinci ikinci ve üçüncü sıralarda 3 noktadan emniyet kemer kontrollü koltuklar standart olarak sunuluyor.Klima sistemleri yine müşteri isteği üzerine düzenleniyor.

Untitled 35

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
What's Your Reaction?
Angry Angry
0
Angry
Cute Cute
0
Cute
Fail Fail
0
Fail
Geeky Geeky
0
Geeky
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
OMG OMG
0
OMG
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mercedes-Benz Sprinter 2014 İncelemesi [OZEL!]

log in

reset password

Back to
log in