MERCEDES-BENZ YENİ NESİL A,B ve CLA


MERCEDES-BENZ YENİ NESİL A,B ve CLA Dizel ve Otomatik Şanzıman Seçenekleri
Mercedes-Benz’in yeni dinamizminin açık bir ifadesi olan A-Serisi, Compact Sports Tourer segmentine yeni bir boyut getiren B-Serisi ile olağanüstü aerodinamik özellikleri ve öncü dört kapılı coupé tasarımı ile yeni bir segmentin öncülüğünü yapan CLA’nın dizel motor ve otomatik şanzıman seçeneklerinin satışı başladı.Şirket; pazarın dizel ve otomatik şanzıman seçeneğine gösterdiği ilgi nedeniyle yakın bir dönemde bu modellerdeki satışların en az % 35’inin bu motor ve şanzıman seçeneğiyle gerçekleşeceğini öngörüyor.
 
Mercedes-Benz’in yeni nesil kompakt araç segmentinin oyuncuları ve kendi sınıflarının en iddialı modelleri    A-Serisi, B-Serisi ile CLA’nın dizel yakıtlı aynı zamanda otomatik şanzımanlı seçeneklerinde sunulan teknik özellikler:
Motor Hacmi cc
Motor Gücü
Kw (hp)/dev-dk
Tork
Nm/dev dk.
0-100
km/s
Azami Hız
km/s
Yakıt Tüketimi
l/100 km
CO2
g/km
A 180 CDI
(7G-DCT)
1.461
80 (109)/ 4.000
260/1.750 – 2.500
11,6
190
4,0 – 4,3
103 – 111
B 180 CDI
(7G-DCT)
1.461
80 (109)/ 4.000
260/1.750 – 2.500
11,9
190
4,1 – 4,4
107 – 115
CLA 180 CDI (7G-DCT)
1.461
80 (109)/ 4.000
260/1.750 – 2.500
11,9
205
3,9 – 4,2
102 – 109
Kompakt sınıfın güvenlik alanındaki çıtayı yükselten Mercedes-Benz A-, B- ve CLA kompakt sınıf araçlarda dikkat çeken güvenlik önlemleri şunları kapsıyor;
·      Dış aynalardaki kör noktaları tarayan ve uyaran – Kör nokta yardımcısı (Blind Spot Assist)
·      Aracın şerit içinde kalmasını denetleyen ve aktif müdahalede bulunan –  Şerit takip yardımcısı (Lane Keeping Assist)
·         Sürücünün yorgunluğunu tespit ederek uyaran –  Konsantrasyon kaybı yardımcısı (Attention Assist)
·        Hız limiti yardımcısı (Speed Limit Assist)
·        Aracın kendi kendine park etmesini sağlayan – Aktif park yardımcısı
·        7G-DCT ile standart olarak sunulan araç dururken freni sürdürme işlevi (Brake Hold Function)
·        Yokuş kalkış desteği (Hill Hold Function)
·        Kompakt segmentte ilk kez bu otomobilde yer alan, olası kazayı algılayan ve yolcuları kazayı en hafif şekilde atlatmaya hazırlayan PRE-SAFE® sistemi.
 
Mercedes Benz CLA
Mercedes-Benz A-Serisi
Tasarımı ve dinamik ruhu A-Serisi’nin, daha ilk bakışta göze çarpan en belirgin özelliklerini oluşturuyor. A-Serisi’nin heyecan uyandıran sportif dış tasarımı ve yüksek kaliteyi  yansıtan iç tasarımı ile kendine özgü karakteri,  Mercedes-Benz’in yeni tasarım stratejisini yansıtıyor.
 
        Keskin hatlar ve gerilim yansıtan yüzeyler A-Serisi’nin dış tasarımının karakterini belirliyor. Uzun, sportif ön kısmın tipik özellikleri arasında dikkat çeken ilk nokta, ortasında Mercedes-Benz yıldızı bulunan ve yıldızın her iki tarafında çift çıta yer alan karakteristik radyatör ızgarası oluyor. Aracın farlarının dış tasarımı ile içlerindeki aydınlatma elemanlarının işlevlerine göre yerleştirilmeleri de tasarım konseptinin önemli bir parçasını oluşturuyor.
Mercedes-Benz B-Serisi
Compact Sports Tourer segmentine yeni bir boyut getiren Mercedes-Benz B-Serisi, bir önceki versiyonuna göre daha alçak olmasına rağmen yüksek koltuk pozisyonunu koruması ile her zamankinden daha fazla konfor, geniş iç hacim ve daha dinamik bir görünüm sunarak Ekim 2011’de Türkiye’de satışa sunulmuştu.
 
Aracın dış tasarımın karakteristik hatları, tipik bir sports tourer olup, bir hatchback otomobil gibi etkileyici dinamik performans sunduğunu belli ediyor. Bir önceki modele göre 50 mm alçaltılmış yüksekliği, aracın en çok göze çarpan özelliği oluyor. Araca binmeyi kolaylaştırmak amacıyla 86 mm azaltılan koltuk yüksekliği ve müşteri taleplerine doğrultusunda, insan ergonomisine uygun olarak dikleştirilen oturma pozisyonu ile yeni B-Serisi segmentinin en geniş otomobilleri arasında yer alıyor. Ön ve arka genişliğini vurgulayan spor tasarım, dikkat çeken ızgaralar, yanlara doğru uzayan farlar,  geniş arka cam, iki parçalı arka aydınlatma grubu, alçak yükleme eşiği ve geniş bagaj kapısı ile yeni B-Serisi, markanın kompakt segmentte premium özelliklerini bir kez daha gözler önüne sermekte.
Mercedes-Benz CLA
Bu yeni dört kapılı coupé, görücüye çıktığı 2003 yılından beri emsallerinden daha fazlasını sunan CLS tasarımının bir devamı niteliği taşıyor.
 
Yeni CLA’nın sportif tasarımı, “Mercedes-Benz” markasının sportif yanını vurgulamakta. Güçlü ve dinamik tasarımı, bu dört-kapılı coupé’ye sınıfındaki diğer otomobillerden çok daha farklı bir görünüm kazandırıyor. CLA, konsept araç olarak tanıtılan “Concept Style Coupé”nin öncü tasarımını seri üretimde neredeyse birebir hayata geçirilmiş. Aracın göz alıcı özelliklerinin başında, aracın ön yüzündeki elmas-görünümlü ızgara yer alıyor. Farlardaki aydınlatma modülleri ve LED’ler, gündüz seyir lambalarında karakteristik “parlama etkisi” yaratacak şekilde tasarlanmış. Bu aydınlatma tarzı aracın enerjik dış görünümünü ve gençleşmiş yeni yüzünü ön plana çıkarıyor. Bir çok detay, CLA’nın tasarım düzeyinde modern klasik Mercedes-Benz CLS’den daha gelişmiş özellikler sergilediğini gösteriyor. Aracın dış tasarımındaki tüm hatlar, yan profile derinlik ve dinamizm veriyor.  CLA’nın arka kısmında yatay şekilde konumlandırılmış stop lambaları, aracın güçlü ve estetik genişliğini vurguluyor. Panaromik açılır tavan ise yeni Mercedes-Benz CLA’da opsiyonel olarak sunuluyor.
CLA’nın iç tasarımı ise seçilen malzemeler ve malzemelerin mevcut kombinasyonları sayesinde çok özel bir kalite hissi veriyor. Ön panelde beş adet yuvarlak havalandırma deliği bulunuyor. Yuvarlak havalandırma deliklerinin dış halkalarında kaliteli elektrolitik kaplama kullanılmış.
Araçların Resmi Satış Fiyatları
 
Hasan KARA
hasankara91@gmail.com
http://hasankara91.blogspot.com.tr/
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
What's Your Reaction?
Angry Angry
0
Angry
Cute Cute
0
Cute
Fail Fail
0
Fail
Geeky Geeky
0
Geeky
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
OMG OMG
0
OMG
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Taşıt Teknolojileri Kulübünün Başkanı ve Karabük Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Mezunu'2014 Kişisel Blog adresi :http://hasankara91.blogspot.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MERCEDES-BENZ YENİ NESİL A,B ve CLA

log in

reset password

Back to
log in