Nasıl Tasarlayabilirim? (Taşıt Tasarımı ile İlgili Temel Bilgiler)


Nasıl Tasarlayabilirim? (Taşıt Tasarımı ile İlgili Temel Bilgiler)

Taşıt tasarımı deyince akla önce aracın dış görüntüsü gelir. Ancak bu konu bence iki kısımda incelenmelidir. Gövde tasarımı ve mekanik tasarım olarak iki grupta değerlendirilmelidir. Gövde tasarımı başlangıç itibariyle daha ziyade endüstriyel tasarımın konusudur. Mekanik tasarım ise işin mühendislik kısmını ilgilendirir.
Gövde tasarımında tasarımcılar tarafından ilk önce ortaya bir kavram (concept) araç çıkartılır. Bu kavramın mantıklı olması gibi bir zorunluluk yoktur. Yani; çok büyük veya çok küçük olması, ergonomik olması, rahat olması gözetilmez. Hatta tekerlekleri olmak zorunda dahi değildir. Kağıt üzerinde temel çizgiler ve taşıt karakterinin ifade edilmesi gerekli ve yeterlidir.
Kavram araç tasarlanırken herhangi bir nesneden, maddeden, canlıdan istifade edilebilir. Kavramın çıkış noktası yani ilham alınan öğe kullanmak sık görülen bir durumdur.
Ancak en azından fuarlarda sergilenmek üzere modellenecek araçların modellemeden hemen önce ilk çizimlerden görece daha mantıklı ve tutarlı bir araç olması gerekir. Ayrıca “Bu aracın kullanıcı kitlesi, yaş grubu nedir?”, “Bu aracı kullanacak kişi kaç kişi ile seyahat eder?”, “Bu aracı kullanacak kişi yanında ne taşır?” gibi sorulara da cevap verilmeli ve tasarımda bu cevaplar kendine yer bulmalıdır. Bu konudaki çalışmalar adım adım devam ettirilir ve firma bünyesindeki tasarım jürisi tarafından nihai kavram araca ulaşılır. Bu araç tek bir tasarımcının kaleminden çıkabileceği gibi birden çok tasarımcının aynı kavram üzerinde yaptığı çalışmalarının birleştirilmesi ile de oluşturulabilir.
Taşıt tasarımında “mantıklı” bir araç oluşturulmasının elbette bir takım temel kriterleri vardır. Burada mantıklıdan kasıt aracın insan ölçülerine uygunluğu, kasa tipi gibi özellikler ile ilişkisidir.
Örneğin bir sedan araca sol yandan bakıldığında iki teker arasındaki uzaklığın yaklaşık üç teker boyu olması gerekir. Aracın toplam uzunluğunun ise yaklaşık altı teker boyu olması beklenir.

g1

g2

g3

 

Yükseklik ise iki teker boyu olarak alınmalıdır.
g4Bu ölçüler markadan markaya farklılıklar gösterebilir. Ölçüler belirlendikten sonra gövde tasarımına başlanır. Bu tasarım, tasarım yapan kişinin hayal gücü ve yaratıcılığı ile sınırlıdır. Yeni başlayanlar için görsellerdeki gibi basit ve detaydan arınmış tasarımları denemek uygun bir yöntemdir. Çizgilerde süreklilik ve el yatkınlığı kazanıldıktan sonra yeni kavramlar-tasarımlar üzerinde çalışmalara devam edilebilir.
g5

g6

g7

g8

Yeni başlayanlar için kareli kağıt üzerinde yapılacak çalışmalar daha da yararlı olacaktır. Ayrıca yan profilden bakıldığında görülmesi gereken kavramlar tanınmalıdır.
g9A sütunu ön camı tutan sütundur, B sütunu iki kapı arasında kalan direktir; her kasa tipinde kullanılması zorunlu değildir. C sütunu arka camı tutan sütundur. Omuz çizgisi, kapı camları ile gövde arasında kalan kat izini belirleyen çizgidir. Etek çizgisi ise tampon ve kapılardaki kat izini ortaya çıkarır.
Tasarlanan araçlar üzerinde gölgelendirme, detaylandırma ve renklendirme yapılabilir. Bu çalışmalar aracın daha şık ve gerçekçi görünmesini sağlayacaktır.
Tasarımda çizim kalemleri, renklendirmede marker kalemler genellikle tercih edilen ekipmanlardır ancak, kursun kalem, tükenmez kalem, kuru boya gibi basit ekipmanlar da kullanıcının kalem hakimiyeti ve resim yapabilme yeteneği ile başarılı sonuçlara ulaşılmasını sağlayabilir.
Bu konuda pratik yapmak, çizim çalışmalarını sıklıkla gerçekleştirmek önemlidir. Tasarım yapmak tabiri caiz ise bir müzik aleti çalmaya benzer. Uzun süreli çalışmalar neticesinde meyve verir. Yeni başlayan ve hiç tecrübesi olmayan bir tasarımcı adayı doğal olarak, başlangıçta çok da başarılı olmayan tasarımlar yapacaktır.
Taşıt gövde tipleri de tasarım yaparken göz önünde bulundurulmalıdır. Temel olarak örnekleri ile beraber gövde tipleri şöyledir.
Sedan: Tofaş Şahin, VW Passat, Renault Fluence, Opel InsigniasedanHatchback: Fiat Tipo, VW Golf, Renault Megane III, Opel Astra HB

hatchback

Station Wagon: Tofaş Kartal, VW Passat Variant, Renault Megane Sports Tourer, Opel Insignia Sports Tourer

station wagon

Coupe: VW Scirocco, Renault Megane Coupe, Opel Astra GTC, Maserati Grand TourismocoupeSUV: VW Touareg, Renault Koleos, Audi Q7, BMW X5

suvMPV: VW Touran, Renault Scenic, Opel Zafira

mpvCrossover: Nissan Qashqai, VW Tiguan, Opel Mokka, Renault Captur

crossoverBütün bu bilgiler ışığında özgün bir tasarım ortaya koymak mümkündür. Yeni bir tasarım yapılmadan önce daha önce yapılmış tasarımları incelemek hatta mümkünse ölçekli maketleri incelemek ve tasarımı anlamaya çalışmak önemlidir. Hayal gücü sınırsızdır. Yaratıcılığınız bol olsun…

02.06.14
Karabük
Onur BUZ

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
What's Your Reaction?
Angry Angry
0
Angry
Cute Cute
0
Cute
Fail Fail
0
Fail
Geeky Geeky
0
Geeky
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
OMG OMG
0
OMG
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Taşıt Teknolojileri Kulübü Başkan Yardımcısı ve Gönüllü Eğitmen,Karabük Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Mezunu'2014. Kişisel Blog Adresi; http://onurbuz.wordpress.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nasıl Tasarlayabilirim? (Taşıt Tasarımı ile İlgili Temel Bilgiler)

log in

reset password

Back to
log in