Nissan Qashqai ikinci nesli ile Türkiye’de [Özel]


Nissan’ın Avrupa pazarında şimdiye kadar en yüksek başarıyı elde ettiği modeli Qashqai artık yeni nesli ile yollarda. Yeni Qashqai, Shiro Nakamura liderliğindeki bir tasarım ekibinin ve ciddi mühendislik çalışmalarının ürünü. Araç Nissan’ın İngiltere’deki Sunderland fabrikasında üretiliyor ve tüm Dünya’nın farklı lokasyonlarındaki müşterilerine ulaşıyor.

resim 2

Yeni araç alt yapısından gövde tasarımına tam anlamıyla yeni bir çalışma. Daha geniş, daha uzun, yüksekliği daha az, daha hafif ve kesinlikle daha etkileyici. Ayrıca rüzgar sürtünmeleri daha düşük, daha verimli ve 1,5 dCi ünitenin kullanıldığı versiyon emisyon değeri ile mühendislik  açısından ciddi anlamda büyüleyici: 99 gr/km.

resim 3

Ayrıca belirtmeliyim ki artık çok daha güzel bir iç mekana sahip. Bence önceki neslinin en büyük sorunu iç mekanının rakiplerine göre çok daha sade ve tasarımsal zenginlikten uzak olmasıydı. Nissan da bu eksikliğin farkına varmış olacak ki yeni nesilde bu sorunu çözmüş. Tasarımın iyileştirilmesinin yanı sıra ambiyans aydınlatmaları, metal trimler gibi detaylarla premium bir hava dahi yakalanmış.

resim 4

Elektronik olarak da ciddi iyileştirmeler yapılan araçta sunulan donanımlardan öne çıkanlar şöyle:

 • Yokuş kalkış destek sistemi
 • Çarpışma önleyici
 • Yorgunluk algılama
 • Trafik işareti tanımlama
 • Hareketli nesne algılama (saniyede 15 milyon piksel işleyen kameralar cidden etkileyici)
 • Akıllı park asistanı ve 360 derece çevre görüş kameraları (Akıllı park asistanı 5000’in üzerinde test ile geliştirilmiş)
 • Şerit takip uyarı sistemi
 • Kör nokta algılayıcı

Elbette ABS, ASR, ESP, hava yastıkları, aktif gergili emniyet kemerleri gibi birçok güvenlik donanımı da mevcut.

Marka dizel motorlarını daha önceki neslinde de olduğu gibi Nissan-Renault ortaklığının ürünleri olan dCi ünitelerden seçmiş. Bu motorları Renault, Dacia, Nissan ve Mercedes-Benz markalarındaki uygulamalarından yakinen tanıyoruz. Benzinli seçenek olan DIG-T(yanma odasına direkt benzin enjeksiyonlu, turboşarjlı) motor da aynı ortaklığın bir ürünü.

[youtube id=”C1AOjaL9ccw” width=”600″ height=”350″]

Bugün (18.02.14) itibariyle lansmanı yapılan aracın fiyatları konusunda da bilgi sahibiyiz artık. Üç motor seçeneği, 4×4 veya 4×2 çekiş seçeneği ve tabi ki otomatik veya manuel şanzıman seçenekleri ile satılacak olan aracın başlangıç fiyatları Nissan Türkiye Pazarlama Müdürü Mehmet Akın’ın beyanına göre şöyle:

 • 1,2 DIG-T (benzinli): 67.900 tl
 • 1,5 dCi (dizel): 76.900 tl
 • 1,6 dCi (dizel): 86.900 tl

Bu motorların manuel şanzıman ve 4×2 olarak sırasıyla güç, tork, tüketim ve emisyon değerleri ise şöyle:

 • 1,2 DIG-T, turboşarjlı benzinli, 115 bg, 190 Nm tork, 5,6 lt/100 km, 129 gr/km CO2
 • 1,5 dCi, turboşarjlı dizel, 110 bg, 260 Nm tork, 3,8 lt/100 km, 99 gr/km CO2
 • 1,6 dCi, turboşarjlı dizel, 130 bg, 320 Nm tork, 4,4 lt/100 km, 115 gr/km CO2

Otomatik şanzıman olarak ise yeni geliştirilen X-tronic CVT tercih edilmiş.

Ne gibi çalışmalar yapıldığı ile ilgili daha detaylı bilgiyi Nissan aracı geliştiren insanlar ile çektiği üç video ile anlatmıştı. Bu videolara sayfanın sonundan ulaşabilirsiniz.

İlk nesil Qashqai kullanıcısı olarak yeni modeli daha beğendiğimi ve kullanılan motor seçeneklerini kağıt üstündeki veriler itibariyle etkileyici bulduğumu belirtmek isterim. Malzeme kalitesi, işçilik, yol performansı, yakıt tüketimi, dayanıklılık gibi konularda fikir sahibi olmak için ise aracın kullanıcıya ulaşmasını ve test edilmesini beklememiz gerekmekte…

 

Kendi Sınıfının Yaratıcısı: Nissan Qashqai

resim 5

İlk olarak 2004 yılında konsept olarak gördüğümüz bu araç daha önce var olan hiçbir kalıbın aracı değildi. Konseptlerde bunu görmek sıradan olsa da gerçek hayatta bu, çok alışılmış bir durum değildi. Araç 2007 yılında piyasaya sunulduğunda ise gerçekten yeni bir sınıf oluşmuş oldu. Crossover!

Evet, ne bir binek otomobil ne de bir SUV (Sport Utility Vehicle); iki sınıfın arasına konumlandırılmış, ebatları kompakt bineklere yakın, hafif arazi koşullarına uygun bir araç.

Neden Qashqai ismi peki, nedir yahu bu. Pek kimse bilmese de model aslında adını Kaş ve Kayı boylarından alıyor. Bu boylar yaşadıkları coğrafya sebebiyle aracın niteliklerini anlatabilmek için gayet güzel seçilmiş bir metafor.

Bunun yanı sıra başka ülkelerde bu aracı Dualis adıyla görmek de mümkün.

Nissan bu yeni reçetenin ekmeğini çokça yedi diyebiliriz. 2007 yılında piyasaya sürüp 2010 yılında makyajladığı “asi şehirli” Toplamda 2 milyon adedin üzerinde satış rakamına ulaştı. 2010 daki makyajın ardından dışarıda; ön yüzde ve arkada, içeride ise; gösterge grubunda değişimler olmuştu. Teknik olarak da sürtünme katsayısında bir miktar azalma ve kabinde daha iyi yalıtım sağlanmıştı.

resim 6

resim 7

18.02.14

Onur BUZ
Taşıt Teknolojileri Kulübü
Karabük

[youtube id=”hEyhCqhzIOM” width=”600″ height=”350″]

[youtube id=”aU_9avvoSWI” width=”600″ height=”350″]

[youtube id=”-e7z68RBAh8″ width=”600″ height=”350″]

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
What's Your Reaction?
Angry Angry
0
Angry
Cute Cute
0
Cute
Fail Fail
0
Fail
Geeky Geeky
0
Geeky
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
OMG OMG
0
OMG
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Taşıt Teknolojileri Kulübü Başkan Yardımcısı ve Gönüllü Eğitmen,Karabük Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Mezunu'2014. Kişisel Blog Adresi; http://onurbuz.wordpress.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nissan Qashqai ikinci nesli ile Türkiye’de [Özel]

log in

reset password

Back to
log in