Otomotiv Mühendisliği Nedir ? (Sık Sorulan Sorular ve Cevapları)


Bu yazı 10.07.2014 tarihinde güncellenmiştir.

Bu yazıyı bize gelen yoğun mesajlardan dolayı hazırlamakta fazlasıyla yararı olacağını düşündük.Otomotiv Mühendisi kimdir? Ne iş yapar ? Ne okur ? Ne bilmesi gerekir ? Ne kadar maaş alır ? Karabükte Otomotiv Mühendisliğinin Özellikleri Nelerdir ? İşte kısa kısa elimizden geldiği kadarıyla sorularla cevaplamaya çalıştık.

TAŞIT TEKNOLOJİLERİ KULÜBÜMÜZE ve SAYFA SORUMLULARINA GELEN BAZI MESAJLAR
(Bazı mesajlar diyoruz çünkü gelen soruların çoğu birbiriyle aynı,sadece örnek amaçlı bu mesajlar yayınlanmıştır.)

-kolay gelsin ben otomotiv mühendisliğinde hangi alanlarda çalışıldığını merak ediyorum bi demesajınızı okudum mühendisliğe kafam basıyor matematik fiziği de severim gerçekten ama TASARIM bayağı iyi olmadığım bi yer tasarımsız olsa sorun olur mu?

-Türkiye şartlarında Mezunların Yüzde Kaçı Açıkta Kalmaz Ve MaaşLar Nasıl OLur? Unutmadan YurtDışı Kısmını Da Sorayım.

-hocam ben bursada yaşıyorum ve lise 2 ye geçtim bölümüm motorlu araçlar bu bölümü bitirdikten sonra üniversite makine müh. otomotiv müh vb gibi bölümler oluyo benim bildiğim makine mühendisliğinin zor olduğunu söylediler bana o yüzden sıcak bakmıyor yaşadığım şehirden dolayı otomotiv mühendisliğini düşünüyorum iş bulma imkanım nasıl olur nerelerde çalışırım ??

-İyi günler bu sene süleyman demirel ünv otomotiv müh. kazandım bu bölümden mezun olduktan sonra makine mühendisleriyle aynı sektörlerde iş bulunabilir mi ?

-Merhaba abi,Öncelikle siteyi açtığınız için teşekkür ederim ben seneye 2014 ygs lys sınavına gırcem ,otomobillerle aşırı derece ilgiliyim. Karabük üniversitesinin otomotiv mühendisliği nasıldır?
Mezun olunca iş bulmamız kolay mı?
Maaşı nasıl ? bunlarla beni bilgilendirirseniz çok memmun olcam
sağlıcakla kalın.

Biz taşıt teknolojileri kulübü olarak aydınlatıcı cevaplar hazırlamaya çalıştık.Bölüm ve üniversite ilgili aklınızdaki sorulara cevap bulabileceğinizi düşünüyoruz.

Otomotiv Mühendisi Kimdir? Ne İş Yapar ?
Tüm taşıtların,sadece otomobil,kamyon,minibüs,motorsiklet değil tarım,iş makileri olmak üzere tüm motorlu kara taşıtlarının planlanması,üretilmesinde,satış ve pazarlanmasında,servis hizmetleri bölümünde çalışan,ayrıca bu bölümleri denetleyen kişiye otomotiv mühendisi denir.

Otomotiv Mühendisi Nerelerde çalışabilir ?
Otomotiv mühendisliği taşıt üretiminin gerçekleştirildiği Otomotiv Fabrikaları,Yan sanayi fabrikaları,tedarikçiler,yetkili servisler,araç muayene istasyonları,bünyesinde ticari-lojistik araç bulunduran kuruluşlarda,askeri savunma ve destek kuruluşlarında ayrıca Karayolları, THY, TCDD, DSİ, MKEK , TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ, Büyükşehir Belediyeleri gibi devlet kurumlarında otomotiv mühendisi olarak görev alabilirler.Kendini iyi geliştiren bir Otomotiv Mühendisi ülkemizde değil Yurtdışında da çok rahat bir şekilde iş bulma imkanına da sahip olacaktır.

Otomotiv Mühendisliği Mezunlarının Yüzde kaçı istihdam edilmektedir?
Bu Soru her bölüm gibi bu bölümde de sıkça gelen sorulardandır.Bu sorunun cevabı kişinin kendi yetenek,beceri,iletişim,bilgisine göre değişir.%100 istihdam demekte yanlış,%10 istihdam demekte yanlış olur.Ancak günümüzde yollarda o kadar taşıtın,petrolun azalma noktasına gelmesine rağmen yeni motor teknolojilerinin olduğu günümüzde otomotiv sektörü ülkemiz değil Dünya’da da çok önemli iş alanlarından birisidir.

Otomotiv Mühendisi mezun olduğunda ne kadar maaş alır ?
Mühendislik ,doktorluk gibi belirli,sabit maaşların alındığı bir alan değildir.Miktar söylemek yanlış olur.Çok yüksek ücret alan mühendislerde vardır,asgari ücrete çalışan mühendislerde vardır.Herşey insanın kendisinde biter.Siz ne kadar kaliteli iseniz size verilen kalitede o derece olacaktır.

Otomotiv Mühendisi olacak bir kişinin ilgi alanları ne olmalıdır ?
Taşıtlara ilgili,tasarım programlarına ilgili,yabanci dil öğrenmeyi seven,mühendislik hesaplamalarına karşı ilgili olması ilk akla gelenlerdin.

Otomotiv Mühendisliği için okul ne kadar önemlidir ?
Bu sorunun cevabı duruma göre değişir.İyi bir teorik eğitim veren bir okulda tercih edilebilir,uygulama imkanları fazla olanda okul tercih edilebilir.Bu sizin mesleği ne kadar sevdiğinize ve kendinize ne kadar çok şey kattığınıza bağlıdır.

Otomotiv Mühendisliğinde Bayan/Erkek ?
Otomotiv sektörü genelde erkeklerin yaptığı iş gibi gözükse de sektörde çalışan başarılı bayanlar da,bölümü birçok erkeğin önünde başarıyla bitiren bayanlar da vardır.Taşıtlara ilgi duymanın cinsiyeti yoktur.

Otomotiv Mühendisliği okumak için arabalara ilgi duymak yeterlidir ?
Kesinlikle yetmez,işin içerisine girdikten,bölümü okumaya başladıktan sonra 3 boyutlu hayal gücü,fizik ve matematik yeteneği kuvvetli olmayan birisi otomotiv mühendisliği okumakta zorluk çekecektir.O yüzde bölümün ders programlarına,ders içeriklerine bakılmalı ona göre tercih edilmesi gözden geçirilmedir.

Otomotiv Mühendisliğine yabancı dilinin önemi nedir ?
Yabancı dil,otomotiv mühendisliğinin olmazsa olmazlarındandır.Taşıtlardaki neredeyse hiçbir parçanın adının bile Türkçe olmadığını düşünün.İlk aşamada İngilizcesi bilgisi iyi olan mühendis otomotivde iyi konuma,ikinci bir yabancı dili olan mühendis daha da iyi konuma gelmesi kaçınılmazdır.

Otomotiv Mühendisliğini seçerek iş alanım kısıtlanır mı ?
Günümüzde otomotiv sektöründe makine,elektrik-elektronik-metalurji ve malzeme müh,endüstri mühendisleri belli kurs,ders ve deneyim kazandından sonra çalışabilmektedir.Otomotiv Mühendisliği bu süreci ortadan kaldırmak için Makine Mühendisliği bölümü altında bir uzmanlık programı olarak açılmıştır.Siz otomotiv Mühendisi okuyarak hem makine mühendilsiğini temel derslerini alacak hemde otomotiv derslerini alarak uzman bir mühendis olma imkanına sahip olacaksınız.

Otomotiv Mühendisi,Makine Mühendisi olarak çalışabilir mi ?
En çok gelen sorulardan birisidir bu internet sayfamıza.Otomotiv Mühendisliği diploması alan bir kişi Makine(Otomotiv) Mühendisi ünvanı alır.Kendisi zaten bir makine mühendisidir.Ayrıca daha geniş açıdan baktığımızda birçok mühendis kendi alanı dışında işlerde çalışmaktadır.O yüzden kısıtlama yoktur.Tamamen sizin yeteneklerine bağlı.Siz Otomotiv okurken; stajınızı,ilgi alanlarınızı ısıtma sistemlerine yönlendirirsiniz o alanda iş bulmanız kolaylaşır.

Otomotiv Mühendisliğinin geleceği nedir ?

Ülkemizde yeni otomotiv fabrikaları,yerli üretim tarım ve iş makinaları üreticileri,yan sanayi fabrikaları,ithalat firmaları açılmakta ve mevcut hükümetin yerli otomobil proje çalışması devam etmektedir.Petrol bitecek deniyor,yeni teknolojiler çıkıyor,hibrit araçlar,elektrikli,hidrojenli vb. bu demek oluyor ki uzun süre daha otomotiv hayatımızdaki en önemli alanlardan birisi olarak yerini koruyacaktır.Benzin fiyatlarının bu kadar arttığı bir ülkede yollarda hala trafik varsa,taşıtlara ihtiyaç varsa iyi donanımlı otomotiv mühendisi gelecekte de sıkıntı yaşamayacaktır.

Otomotiv Mühendisliği neden tercih edilir?
Otomotiv mühendisliği zevk ve kişisel tercih işidir,bu işi seven,sevecek yada okuyabilecek bir kişinin Otomotiv Mühendisliğini  tercih etmesi doğru olacaktır.Şu anda Otomotiv Mühendisliği okuyan arkadaşlarımızın büyük çoğunluğu bu sektöre aşırı ilgi ve istek duydukları için okumaktadırlar.İş bulma sorularına en net cevap olarak ; Eğer siz bölümü sadece okur ve hiçbir beceri,deneyim kazanmadan düz diploma alırsanız tabiki hayal kırıklığına uğrarsınız ama isteyerek okur,kendinizi geliştirir,aktif birisi olursanız tüm fırsatlar size açılır.

Karabük Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği hangi Fakültededir?
Mühendislik Fakültesindedir.

Karabük Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği bölümü Türkçe midir ? İngilizce midir ?
%30 İngilizcedir.Her dönem ana dersler İngilizce,diğer dersler Türkçe işlenmektedir.

KBÜ Otomotiv Mühendisliğinde İngilizce Hazırlık var mıdır?
İngilizce muafiyet sınavını geçemediği takdirde yada herhangi bir ünvtede eş değer hazırlık görmediği durumda 1 yıl süreli zorunlu İngilizce hazırlık bulunmaktadır.

KBÜ Otomotiv Mühendisliğinde uygulamaya yapabilecek atölye ya da laboratuvar var mıdır?
Vardır.2.Sınıfta ve 4.Sınıfta öğrenciler gerekli derslerde kullanmaktadır.

KBÜ Otomotiv Mühendisliğine hangi tasarım programları öğretilmektedir?
Autocad,Solidworks,Catia programları otomotiv mühendisliğinin 1. ve 2.sınıflarında öğrencilere öğretilmektedir.

KBÜ Otomotiv Mühendisliği ders içeriği nasıldır ?
Ders içerikleri Hacettepe,Çukurova Ünv Otomotiv Müh. dikkati alınarak,eş değer programlar oluşturularak hazırlanmıştır.

KBÜ Otomotiv Mühendisliğine ait bir üniversite kulübü var mıdır ?
Vardır.Şu anda bu yazıyı okuduğunuz tasitteknolojileri.com’unda sahibi olan Taşıt Teknolojileri Kulübü,Otomotiv Mühendisliği öğrencileri tarafından çalışmalarına aktif olarak devam etmekte ve Üniversitemizde yoğun etkinlik yapan kulüplerinden de bir tanesidir.

Taşıt teknolojileri kulübü hangi etkinlikleri ve projeleri düzenlemektedir?
Güneş arabası gibi proje çalışmalarına katılan taşıt teknolojileri kulübü Karabük Üniversitesi’nde birçok sosyal ve teknik gezi düzenlemiştir.Kısa kısa örnek vermek gerekirse; FORD , MAN ,MERCEDES fabrikalarına,Rahmi Koç Klasik Araba Müzesine, 3 OTOBÜS öğrenciyi İstanbul’a taşıyarak Autoshow 2012’ye gitmiştir.İlerleyen zamanlarda da etkinliklerini yapmaya devam edecektir.

Bölümümüz ve kulübümüzle ilgili tanım videoları için aşağıdaki görüntülerden herhangi birine tıklayınız.

Untitled 6

http://universitetercihleri.com/ddmain/uni/1380/0/2279

Untitled 5s

http://universitetercihleri.com/ddmain/uni/1380/0/2995

Untitled 4

http://universitetercihleri.com/ddmain/uni/1380/0/2996


Herşeyin sonunda ; Şu kendini geliştirme konusu zor,zahmetli,zaman alıyor belki ama bu ne kadar çok gerçekleştirilirse insanın iyi bir noktaya gelmesi o kadar kolaylaşır

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
What's Your Reaction?
Angry Angry
0
Angry
Cute Cute
0
Cute
Fail Fail
0
Fail
Geeky Geeky
0
Geeky
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
OMG OMG
0
OMG
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Taşıt Teknolojileri Kulübünün Başkanı ve Karabük Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Mezunu'2014 Kişisel Blog adresi :http://hasankara91.blogspot.com

Comments 5

  1. bende bu bölümü okumak istiyorum ama yaşım küçük daha 11 yaşındayım ama olsun ne olursa olsun ben ginede yoldan çıkmayacağım arabalara çok meraklıyım özellikle ALMAN otomotivlerine beni bu konuda bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler …..

  2. kaç yaşında menzun olunuyor acaba ve menzun olduğunda hangi ülkeye gideceksin seçme hakkı varmı acaba????

  3. merhaba ben enes ben büyünce türkiyenin ikinci yerli otomovini yapacağım dış ülkelerden alcağımıza kendimiz üretiriz ama bunu nasıl yapılcağını hiç kimse bilmiyor bundan dolayı hiç kimse oolamıyo beyfendi veya hanımefendi lütfen yardımcı olın çünkü çizmlere bu yaşta başladım lütfen cevaplayın ve gerçekten olacağına inanıyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otomotiv Mühendisliği Nedir ? (Sık Sorulan Sorular ve Cevapları)

log in

reset password

Back to
log in