Staj Yeri Bulamayıp Serviste Staj Yapacaklar için 10 Yol Gösterici Tüyo!


Siz de bölümünüzdeki  herkes gibi “üst düzey”, ”kurumsal”, ”adını reklamlarla duyurmuş” bir firmada staj yeri bulamayanlardansanız, dayınızın bir muhabbette staj yeri arayışınızı duyup “YA YİĞENİM BENİM ARKADAŞIN YERİ VAR OTOMOTİV SERVİSİ,BAKIM-ONARIM İŞLERİ YAPIYORLAR SENİN STAJI ORADA YAPTIRI VERİRİZ NE OLCAK DERT ETTİĞİN ŞEYE BAK ALLASEN!” sözleriyle ilk başta irkildiğiniz, zaman içerisinde staj başvurularınızın olumsuz olduğu haberlerini aldıktan sonra o dayınızın arkadaşının yerinde staj adı altında boş günlerinizi geçirmeye başladınız ve hayata hemen küstünüz mü ? Merhaba arkadaşım aramıza hoş geldin işte sana servis stajında yapman gerekenler için ufak ufak tüyolar !

MADDE 1 : HİÇ KİMSEYİ KÜÇÜMSEME !

1

Öncelikle hiçbir firmayı küçümseye unutma ki o beğenmediğin firmalardan insanlar kazanç elde edip ailelerini zor şartlarda geçindirmeye çalışıyor. Üstelik zaman içerisinde o beğenmediğin, küçük gördüğün firma yarın daha büyük konumlara gelebilir bu yüzden HER FİRMAYA SAYGILI OL! İlk günlerini firmanın tarihçesini, kapasitesini vb. öğrenerek geçir.

MADDE 2 : TANIŞ ve ÖĞRENMEKTEN KORKMA ÖLMEZSİN !

2

İnsanlarla tanışmaya başla. Korkma burası hoşlandığın kızdan çekineceğin bir ortam değil. Sırasıyla insanlarla el sıkış. Merhabalaşmayı birkaç günde zaten öğreneceksin. Asık suratlı olma! Ben daha stajyer bir öğrenciyim buradakiler ise benden daha kıdemli insanlar ne konuşacağım? Ne soracağım ya gülerlerse? Deme arkadaşım! İnsanlar sohbet etmeyi sever ve yaptıkları işleri anlatmaktan hoşlanırlar. Sana bir sır daha verelim mi; emin ol onlarda senin hiçbir şeyi tam olarak bilmediğini biliyor ve yanımıza gelse de birkaç şey göstersek diye bekliyorlar! (4 tane staj yapmış birisi olarak söylüyorum!)

MADDE 3 : FİRMADAKİ HİYERARŞİK DÜZENİ ANLA, RUTİNİ ÖĞREN !

Staj yerindeki hiyerarşik düzeni anlamaya çalış. Kim ne pozisyonda ne görev yapıyor ? Görev dağılımları neler? Bu sorulara kafanda cevap ver. Her firmanın bir rutini vardır. Bu rutin içerisinde yapılanları anlamaya çalış. En basitinden çayı ablanın bile hangi saat aralıklarında çay hangi saat aralıklarında kahve servisi yaptığını öğren.

MADDE 4 : İNSANLAR ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN SEVİYESİNİ ÖĞREN !

4

İnsanlar arası ilişkiler çok önemlidir. Senin okulda gördüğün derslerle şu anda yaptığın staj yerinde işimiz pek yok. İhtiyacımız olan Servis Mühendisleri ile ustalar arasındaki, ustalar ile teknisyenler veya çıraklar arasındaki hitap şekillerine bak. Mavi yaka olarak tabir edilen usta-kalfa-çırak muhabbetleri erkekler için daha hoş gelebilir ama benim burada kastettiğim bir iş emri olduğunda, bir işi başkasına yaptırmak istediğinde mühendis kişi nasıl konuşuyor? Bunları iyi öğren. Çünkü bu seviye ne kadar kötü olursa iş yaptırılamaz, çok sert olursa da iş yapılan ortam gerilir yaşanılmaz hale gelir. Unutma insanlar günün neredeyse tamamını burada çalışarak geçiriyorlar. Kulak memesi kıvamındaki iş hitabetlerini öğrenmeye çalış.

 

MADDE 5 : BOŞ BOŞ OTURUP TELEFONUNDAN MİLLETİ STALKLAMA! (SİNSİNCE PROFİLLERİ TAKİP ETME)

5

Dayının, amcanın yada babanın arkadaşının bulduğu o servise gittiğin zaman şımarıklık yapıp boş boş bir köşede eline telefonu alıp oturma! Çünkü unutma ki o servistekiler saatlerce sorunlarla arızalarla uğraşırken seni bir köşede aylak aylak oturup görmeyi kaldıramaz. Sende insanlara, firmaya ve senin orada staj yapmana vesile olanlara saygın varsa lütfen SOR! ZATEN BİLMİYORSUN HİÇBİR ŞEYİ SOR! Öğrenmeye çalış! Zaman hem hızlıca akıp gidecektir hem de sen aslında sektörü ve bildiğini sandığın şeyleri bilmediğini anlayacaksın.

MADDE 6 : SORU SORMADAN ve İZLEYİP ANLAMADAN ÖĞRENEMEZSİN !

6

Otomotiv servisinde staj yapıyorsan belli ki otomotive diğer bir tabirle arabalara ilgin var. Sana boş boş oturmaman gerektiğini 5.madde içerisinde belirttim. Bunu idrak edebildiğini varsayarak serviste ne tür araçların arızaları, bakımlarıyla ilgileniliyorsa lütfen önce uzaktan uzaktan devamında ustalara yaklaşarak “ustam bu modellerde bu arıza çok mu görülüyor? Geçen gün de benzer bir olay vardı sanırım” diyerek biraz olsun dikkat çek. Olayı izle, izledikten sonra çalışanların boşluğuna gelince sormaya başla “bu nedir?”, ”şunun amacı ne ki buraya takmışlar?” böylelikle göreceksin ki zaman içerisinde bilgi dağarcığın artmaya başlayacak.

MADDE 7  : ATÖLYE ORTAMINDA MUHABBETLERE KATIL ! KENDİNİ BEĞENMİŞLİK YAPMA !

7

Gelelim atölye kısmında yapman gereken bir başka küçük işlemlere ;

  • Çalışanlarla sabahları poğaça-börek-çay muhabbetlerine katılmaya özen göster.
  • Özellikle ustaların halini hatırını sor.
  • “Günün belli zamanlarda boş olursan ustam sana bir şeyler soracağım” diye ekle.
  • Mola zamanlarında ortak sohbet ne ise sende katılmaya çalış ama çok da boş sohbetler yapma !

Ek olarak senin gibi üniversite okumayan ve senden bilgisiyle daha üstün olduğunu düşünüp aşağılamaya çalışanlar olabilir. Senin vermen gereken cevap ; “Doğrudur, Ne olacak ki bir iki güne bizde öğreniriz bunlar kolay anlaşılır şeyler” şeklinde alttan alarak gününü geçirmeye ve gerekirse o kişiyle çok muhatap olmamaya çalış güzel stajyer arkadaşım.

MADDE 8 : OFİS KISMINA GEÇ ve BİLMEDİĞİN TERİMLERİN ANLAMLARINI SOR-ÖĞREN!

8

Atöyle kısmından ofis kısmına birazda geçelim değil mi ? Sonuçta işin mutfağını gördün ama esas Servis Mühendislerinin yaptıklarında. İş emri nedir ? Fatura kesme nedir ? İrsaliye nedir ? Muhasebe departmanı ne yapar ? Yedek parça stoku nedir ? Yapılacak işlemlerin tutarları ile ilgili müşteri bilgilendirme nasıl yapılır? Garanti kapsamında yapılan işlemlerden servis nasıl bir süreç yürütür? Bu ve benzeri soruların cevaplarını öğrenmeye çalış. Eminiz ki seninle de memleket, tuttuğun takım, nerede okuduğun, okuduğun okulun bulunduğu il ile ilgili sohbetler yapılacaktır. Hiç çekinme, çok da özele girmeden sohbet etmeye çalış.

MADDE 9 : ALABİLECEĞİN DÖKÜMANLARI NAZİKÇE İSTE Kİ STAJ DEFTERİNİ DOLDURABİLELİM !

9

Servis mühendislerinin veya çalışanlarının sorumlu olduğu araçlar vardır. Bu araçlarla ilgili ellerinde bulunan dokümanları iste. Bu dokümanları toplamanın faydası şudur ki; devam yazımızda staj defterinde neler yazılabilir bunlardan bahsedeceğiz. Bu istediğin dokümandan alıntılar yazarak defteri doldurmaya çalışacağız. Aslında günlük yaptığın işlerden de bahsetmen gerekecek ama değerli stajyer arkadaşım biz seni biliyoruz stajın ilk 15 gün hatta belki de 20 günü boyunca 1 kelime bile olsun günü gününe yazmadın ama şimdi çarşı karışacak. O yüzden kendimizi sağlama alalım.

 

MADDE 10 : STAJ BİTİYOR ! NEYDİN ? NE OLDUN ? MUHASEBE ET ! GÜNLER BOŞA GEÇMESİN!

10

10.Stajının bitimine günler kala zamanın su gibi geçtiği ile ilgili sohbetleri gerek mühendislerle gerekse ustalarla bol bol yapmaya başlayacaksın. Bunu herkes yaşar. Senden isteğimiz şu ki stajının bitimine doğru önüne bir kâğıt alıp; stajdan önce neler bilmiyordun? Neler öğrendin? Bunları madde madde kâğıda yazmaya çalış. Göreceksin ki senin beğenmediğin bu servis stajı sana birçok şey kattı. Bunu göz önüne alarak insanlarla ilişkini koparmayacak şekilde kartvizitlerini ve telefon numaralarını al, Linkedin kullanıyorlarsa ekle ve takip etmeye çalış.

BONUS 🙂

11
Sakın ama sakın stajın ilk 3 gününe gidip staj defterini imzalayacak kişiye karşı “Efendim ben gelmesem olur mu? “ diye sorma. Zaten bunu soracak kişilikte birisi olsan eminiz ki bu yazıyı sonuna kadar okumazdın.

Saygılarımla stajyer arkadaşım. Servis stajında dikkat etmen gereken hususları gösterip seni rahatlatmaya çalıştık. Hazırı vermeden balık tutmana yardımcı olacak temel noktaları açıkladık. Yolun açık olsun. Biliyoruz ki sen şimdi servis staj defteri nasıl yazılır diye soracaksın rahat ol onunda cevabı gelecek yazımızda.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
What's Your Reaction?
Angry Angry
0
Angry
Cute Cute
0
Cute
Fail Fail
0
Fail
Geeky Geeky
0
Geeky
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
OMG OMG
0
OMG
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Taşıt Teknolojileri Kulübü Resmi İnternet Sitesi -MechanicalEng

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Staj Yeri Bulamayıp Serviste Staj Yapacaklar için 10 Yol Gösterici Tüyo!

log in

reset password

Back to
log in