Otomotiv Servisinde Staj Defteri Yazımında İşinize Yarayacak 12 Tüyo !


Stajyer arkadaşım,senin için hazırladığımız stajyer yazı dizisinin 2.adımında SERVİS  STAJI YAPANLARIN STAJ DEFTERİNİ NASIL DOLDURACAKLARI ile ilgili tüyolar vermeye başlıyoruz.Umarım defteri yazımını son güne yada staj sonrasına bırakmayan çalışkan bir çocuksundur diyecektim ama sen bu yazıyı okuduğuna göre işini son dakikaya bırakıp birisin.Olsun biz tüyolarımızı vermeye başlayalım.

Okumadıysan önce bunu oku ; http://www.tasitteknolojileri.com/2016/11/08/otomotiv-servis-staji-yapanlar-icin-10-madde-tuyolari/

Madde 1 : Firma Tanıtımı ve Faaliyet Alanlarını Yazmak,Organizasyon Şeması Eklemek.
firma-tanitim-makaleleriBu kısım firma küçük yada büyük çaplı olsun ortalama 2 ile 4 sayfa arasında yazılabilir.Firmanın tarihçesini,logosunu,daha önce nerede bulunduğunu-güncel adresini,misyon ve vizyonunu,ortak kuruluşların olup olmadığı ve organizasyon şemasında kimlerin yer aldığını müdür,yardımcı,uzman,muhasebe sorumlusu,teknik ve yedek parça sorumlusu vb. ekleyerek ortalama 3 sayfa yazabilirsin.

Madde 2 : Oryantasyon,Kişisel ve Kurumsal Eğitimler Yazmak

kisisel-gelisim

Bu bölümde ortalama 3-5 sayfa yazılabilir olan staj yaptığımız yerin bize verdiğini varsaydığımız kişisel oryantasyon,kişisel ve/veya kurumsal eğitimleri yazmak.Öncelikle bu eğitimlerden birkaç örnek başlık vereceğiz.Bu başlıkları tasitteknolojileri.com yada internette X siteden bularak staj defterine yazabilirsin.

  1. İş Yeri Genel Kuralları,
  2. Yangın ve Doğal Afetler durumunda yapılması gerekenler,
  3. Servis Yönetiminde Yapılması gerekenler,
  4. SWOT Analizi Nedir ? Analitik Düşünce Nedir?
  5. Etkili Sunum ve Mülakat Teknikleri,

Yukarı da belirttiğim maddelerle ilgili yazılabilecek ortalama yarım sayfa içerik bile staj defterine 3 sayfalık katkı yapacaktır.

Madde 3 : İş güvenliği ve İşçi Sağlığı ile ilgili bir eğitim yazmak
tumblr_n04e45d4nu1trolq9o1_1280Staj defterinin olmazsa olmazı iş güvenliği ve işçi sağlığı ile ilgili bir eğitimi veya sunumu metinleştirerek staj defterine eklemek.Bunu yaparken klasik bir metini arama motorundan bulup ekledikten sonra serviste çalışanların kullandığı ; koruyucu gözlük, koruyucu eldiven,yüz siperi,toz maskesi, önlük vb araç-gereçleri örnekleyerek yazabilir,fotoğraflarını defterine ekleyebilirsin.Bu kısım da ortalama 2-3 sayfanı alacaktır.


Madde 4 :  Firmanın sahip olduğu kalite sistemleri ile ilgili bilgiler vermek ve süreçlerle ilgili diyagramlar yazmak

iso9001

Kalitenin tanımı,Kalite yönetim sistemlerini,ISO Kalitelendirmesinin amacını vb genel hatlarıyla açıklayacak 1 sayfalık yazı eklenebilir.Bunun ardından ISO/TS 16949 olarak geçen otomotiv kalite yönetim sistemini tanıtan bir içerik ortalama 2-3 sayfasınızı alacaktır.

Madde 5 : Bakım-Onarımı Yapılan araçlarla ilgili teknik bilgiler vermek ve resimler eklemek.

envirotune_galleryHatırlarsan,Otomotiv Servisinde Staj Yapacaklar için 10 tüyo yazımızın son maddelerinden bir tanesi Serviste çalışanlardan ilgili dökümanları toplamaktı.İşte o toplanan dökümanlarda hangi firmanın servisinde staj yapıyorsanız (Bu OEM diye tabir ettiğimiz ana marka üreticilerde olabilir yada herhangi yedek parça üreten bir marka da olabilir.) o serviste ilgilenilen ürünlerin ve takılan araçların bilgilerini verip teknik özelliklerini paylaşmak size ortalama 3 ile 6 sayfa arasında kazandıracaktır.

Madde 6 : Bakım-Onarım yapan ekiplerden bahsetmek.Bilgisayarlı Oto-arıza-tespit uygulaması anlatmak.

gv-service-team-480wideStajınız sırasında atölye kısmında sizinle ilgilenen kişilerden kolaylıkla alabileceğinizi düşündüğümüz arıza-tespit cihazından,bu işlemler insan aracılığıyla yapılıyorsa hangi metod sıralamasındaysa bunu sıralayarak ortalama 2-3 sayfa kazanabilirsiniz.

Madde 7 : Bakım-Onarım sonrası test işlerini ve test cihazları hakkında bilgiler vermek.
garantiliarabamServislerde bulunan ve/veya bulunması gereken test cihazları hakkında bilgiler verip,çalışma prensiplerinden temel anlamda bahsetmek size ortalama 2-4 sayfa kazandıracaktır.


Madde 8 : Serviste bakım-onarımı yapılan temel husus ne ise onunla ilgili teknik bilgi yazmak.(Örn:Motor,Egzoz,Gövde vd.)

exhaust-system

Teknik Eğitim adı altında staj defterinizdeki boşlukları doldurabileceğiniz en güzel bölüm burasıdır. Bulunduğunuz servisin ne konuda uzmanlıkları var ise o konu ile ilgili teknik bilgileri internetten,ders notlarından yada serviste bulduğunuz teknik dökümanlardan yazarak doldurabilirsiniz ki burada ortalama 4-5 sayfa diyemem çünkü burası sizin özgürlük alanınız istediğiniz kadar yazabilirsiniz.

Madde 9 : Atölyedeki Kaynak türü ne ise öğrenin.Onunla ilgili teknik bir yazı ve örnek bir uygulama yazın!

r11

Serviste staj yapmak durumunda kaldık ama staj defterimizin biraz daha mühendislik içerikli,imalat içeren şekilde olmasını istiyoruz.Ama bu nasıl olacak? Tabi ki kaynak türlerini açıklayarak.Genel anlamda serviste bulunan kaynak türünü öğrenin örneğin ; Gaz Altı Kaynağı,Elektrik Ark kaynağı vb. Bunları açıklayın.Ortalama 2 sayfa kazanacaksınız.

Madde 10 : Araçlarda rutin yapılması gereken değişimlerden ve nedenlerinden bahsedin.(Yağ,Hava filtresi vb.)

motor-yagi-degisimi-neden-onemlidir_646x340

Bu bölümde serviste çalışanların araçların belirli kilometrelerde yaptığını yazın.Her modelde bu farklılık gösterebilir.Örneğin yağ değişimi 8-10 bin km yapılır.Bunun amacı motorun içerisindeki sürtünme yüzeyinin aşınmasını önlemek,motorun soğutulmasına yardımcı olmak,hareketli parçaların ömrünü uzatmak vb. açıklamalarla yazın. 1 sayfa tutacaktır.

Madde 11 : Serviste gerçekleştirilen Yol Denemelerini ve dikkat edilen hususlardan bahsedin.

road_test

Bakım-Onarım-Arıza Tespit işlemleri boyunca bulunduğunuz serviste eğer yol denemelerinde bulunuyorsa buradaki gözlemlerinizi yazabilirsiniz. Ortalama 1-2 sayfa tutar.Tabi üşenmeden yazarsanız.

Madde 12 : Arıza işlemlerinin ardından gerçekleştirilen prosedürü anlatın.(Garanti içi/dışı,muhasebe işlemleri vb)engellifaturasorgulamaOfis kısmında gerçekleşen işlemlerin yazılacağı bölüm burasıdır.Yapılan işlemlerin garanti içi/dışı olması durumlarına göre hangi farklılıkların bulunduğu,Muhasebe kısmında ne gibi süreçlerin yaşandığı,Depoda bulunmayan parçaların nasıl talep ediliği gibi işlemleri bu kısımda ortalama size 3-4 sayfa kazandıracaktır.

SONUÇ

Bu maddeleri artırmak tabii ki mümkün ancak yukarı da açıkladığımız 12 madde ile staj defterinin 30 sayfasını doldurmak gayet basit.Bunun dışında farklı şeyleri ekleyerek bu sayfa sayısını artırabilirsiniz.Fotoğraflar ekleyebilirsiniz.Şemalar çizebilirsiniz.Bunların hepsi sizin yönetimizde olan şeyler.Hazır Bir staj defteri örneğini internette aratarak bulmanız mümkün ancak otomotiv servislerinde staj yapacak arkadaşlarının bu durumda zorlandığı gerçeğini gözardı etmeyip bu yazı dizisini yaparak staj defterinizin yazımında size yol göstermiş olduk. Kolay gelsin stajyer arkadaşım 🙂

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
62
What's Your Reaction?
Angry Angry
0
Angry
Cute Cute
0
Cute
Fail Fail
0
Fail
Geeky Geeky
0
Geeky
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
OMG OMG
0
OMG
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Taşıt Teknolojileri Kulübü Resmi İnternet Sitesi -MechanicalEng

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otomotiv Servisinde Staj Defteri Yazımında İşinize Yarayacak 12 Tüyo !

log in

reset password

Back to
log in