Otomotiv’de Kalite Yönetim Sistemi Nedir? [GÜNCEL]


Kalite yönetim sistemleri günümüzde birçok şirketin önemle üzerinde durduğu ve eğitimler düzenleyerek en iyiye ulaşma hedefidir.  Çalışan grubun bu standartları bilip ve süreç içerisinde buna uygun hareket etmesini istemektedir. Peki bu kalite yönetim sistemi nedir? Nasıl düzenlenir? Neleri hedefler? Kimler tarafından oluşturulmuştur? İçeriği nedir?

Kalite yönetim sistemi;  Bir işletmenin ya da kurumun en iyi oluşturmak istemesi, iyi düzeyde müşteri memnuniyeti, geliştirilebilirlik ve iyi performansı elde etme inancıdır. Bu ve benzeri   iyileştirmeleri  bir arada tutmayı sağlamaktır. Hepsini aynı proseste yapmayı hedeflemek ve bu bakış acısını kazanmakta bizi ISO kalite yönetim sistemlerinin çerçevesine uyum  sağlamamıza neden olmaktadır

ISO International Standards Organization Tükçesi ile Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı. İlk olarak  1947 yılında İsviçre/Cenevre de kurulmuştur. Amerika, Avrupa, Uzak doğu ülkelerinin kararları ile tek çatı altında toplanmıştır. 135 üye ülkeden oluşmaktadır. Her ülkeden bir üye bulunmaktadır ve her üye eşit oy hakkına sahiptir. Bu amaçla ISO’nun aktif üyeleri olan ABD, İngiltere, Kanada tarafından bu çalışmaları yürütmek üzere Teknik Komite (TC 176) oluşturulmuştur. Bu komitenin çalışmaları sonucu ISO 9000 Kalite Sistem Standartları Mart 1987’de yayınlanmış ve birçok ülke tarafından benimsenerek uygulamaya geçilmiştir.Ortalama beş yılda bir gözden geçirilerek yeniden yayınlanır ve yayınlandığı yılın numarasını alır. ISO ‘nun asıl tetikleyicisi Amerikan ordusunda ilk olarak yapılan benzer bir uygulamadır. İkinci dünya savaşında kaliteyi artırmak adına Amerikan Askeri standartları oluşturulmuştur ( US Military standart). Bu standartlardan olumlu geri dönüşler alınmaya başlandığında diğer ülkelerinde standartlar oluşturması kaçınılmazdır tabi ki. ISO standartları 162  ülkede kabul edilmiş ve uygulamaya başlanmıştır. Birçok iyileştirme süreçlerinden geçerek gelişmiştir. Ana kalıp olarak aynı kalıp sektörlere göre kodlar almıştır amaç her sektörün kendi içerisindeki mükemmeliyeti yakalamasıdır. Örneğin otomotiv sektörü için ISO 16949, Gıda güvenliği için ISO 2200 gibi numaralarla tanımlanmıştır. Biz ilk olarak kalite yöntem sistemini kısaca tanımlayıp yararlarını hedeflerine değineceğiz. Ülkemizde ise Türk standartları Enstitüsü (TSE) olarak çevrilmiş ve TS EN ISO 90001 standardı olarak yayınlanmıştır.

Ana hatları ile ISO’nun faydaları;

Maliyeti düşürür

İyi düzeyde müşteri memnuniyetinin oluşmasını

Planlı ve sistematik çalışmayı

Zamandan tasarruf

Karlılığı ve verimliliği arttırır

Yönetimi kolaylaştırır ve etkinleştirir

Planlı ve sistematik çalışmayı

Rekabet avantajı oluşmasını sağlar

Firmayı kurumsallaştırır, firma kültürü oluşturmada katkıda bulunur

Müşteriye güven sağlar

Proses,ürün, sistem, kalite politikası,sürekli iyileştirme,verimlilik, kalite kontrol,kalite güvence gibi birimleri ve terimlerini en iyiye ulaşmada kullanmaktadır. Peki bu faydaları hangi standartlarla nasıl sağlayacak?

 

 ISO 9001:2008 belirlediği standartlar;

Kapsam
Atıf Yapılan Standartlar
Terimler Ve Tarifler
Kalite Yönetim Sistemi
Genel Şartlar
Dokümantasyon Şartları
Yönetim Sorumluluğu , Yönetimin Taahhüdü
Müşteri Odaklılık
Kalite Politikası
Planlama
Sorumluluk, Yetki Ve İletişim
Yönetimin Gözden Geçirmesi ,Kaynak Yönetimi
Kaynakların Sağlanması
İnsan Kaynakları
Alt Yapı, Çalışma Ortamı
Ürün Gerçekleştirme
Ürün Gerçekleştirmenin Planlanması
Müşteri İle İlişkili Prosesler
Tasarım Ve Geliştirme
Satın Alma
Üretim Ve Hizmetin Sağlanması
İzleme Ve Ölçme Cihazlarının Kontrolü
Ölçme, Analiz Ve İyileştirme
Genel
İzleme Ve Ölçme
Uygun Olmayan Ürünün Kontrolü
Veri Analizi
İyileştirme

 

Bu standartların her biri kendi içerisinde önemli oluşumlar barındırmaktadır. Bu standartların birlikteliğindeki uyum beraberinde başarı,güven,kalite,verim ve memnuniyeti getirmektedir.

Bu yazı ana hatları ile ISO’nun tanım ve amacını açıklamaktadır. Bir firmanın ISO standartlarına kabul edilmesi ve ISO 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemine de sonraki yazılarımda yer vereceğim.

04.03.2014

Sedat IŞIK

Karabük Üniversitesi

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
What's Your Reaction?
Angry Angry
0
Angry
Cute Cute
0
Cute
Fail Fail
0
Fail
Geeky Geeky
0
Geeky
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
OMG OMG
0
OMG
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otomotiv’de Kalite Yönetim Sistemi Nedir? [GÜNCEL]

log in

reset password

Back to
log in