Patent,Buluş,Faydalı Model Nedir ?


Birçoğumuzun en az bir kere dahi olsa duymuş olduğu patent,buluş,faydalı model kelimelerinin teknik öğrenciler tarafından aslında tam olarak anlamlarının bilinmediğini gözlemleyerek Türk Patent Enstitüsü’nün kaynaklarını,kendi araştırmalarımı sadeleştirerek bir yazı dizisi hazırlamaya karar verdim.Bu yazı dizisinin ilk bölümünde Patent,Buluş ve Faydalı Model kavramlarını açıklayarak aralarındaki farkları bir tablo şeklinde sizlerle paylaşıyoruz.

Patent Nedir ?
Patent,sınırlı bir yer ve süre için üçüncü kişiler tarafından buluşun izinsiz olarak üretilmesini,kullanılmasını veya satılmasını engelleme yoluyla sahibine tanınan tekel hakkıdır.Bu hakkın kullanılabileceğini gösteren belgeye ise patent belgesi denir.

patent-approved

Buluş Nedir?
Buluş,teknoloji alanında belirli bir sorunun çözümüne ilişkin,teknik özelliği olan fikir ürünüdür.Aynı teknik ve problemin her farklı çözümü farklı bir buluştur.Buluş,teknik niteliğe haiz olmalıdır.Aksi takdirde sadece soyut ve kavramsal düzeyde bir önermeden bahsedilebilir.Teknik nitelik ürünün fiziksel niteliklerinden,faaliyetin niteliğinden ya da teknik nitelikte olmayan bir faaliyette teknik araçların kullanılmasından kaynaklanabilir.
Buluş bazen yepyeni bir cihaz,ürün,yöntem veya prosesin yaratılması,bazen de bilinen bir ürün veya proseste yapılan ilerlemeye dönük bir iyileştirmedir.

inventions

Faydalı Model Nedir ?

Faydalı model , dünya çapında yeni olan ve sanayiye uygulanabilen buluşların sahiplerine koruma sağlayan bir sınai mülkiyet hakkıdır . Faydalı model belgesi patantle karşılaştırıldığında hem daha kısa zamanda hem de daha az bir masrafla alınabilmektedir . Faydalı model ile fikrikoruma sağlama sürecinin nispeten daha basit ve ucuz olmasının , özellikle küçük ve orta ölçekli sanayicelerimizin  ve araştırma kuruluşlarımızın buluş yapmalarını ve bunları sanayiye uygulamalarını özendireceği düşünülmüştür .

Diğer taraftan , özellikle günümüzde , küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin gerçekleştirdiği yenilikçi ürün ve yöntemlerin , rakipleri tarafından hemen hemen aynısının yapılması suretiyle taklit edilmesi tehlikesi mevcuttur . Küçük ve orta büyüklükteki bu işletmelerin , mütevazı da olsa , bu buluşlarını faydalı model belgesi vererek korumak , onların ekonomik varlıklarının idamesine hizmet edecektir .

Patent ve Faydalı Model arasındaki farklar nelerdir?

Patentler Faydalı Modeller
Yenilik + +
Buluş Basmağı +
Sanayiye Uygulanabilirlik + +
Usuller ve Bu usuller sonucu elde edilen ürünler +
Kimyasal Maddeler +
Araştırma + -*
İnceleme +
Yayın + +
Koruma Süresi 20/7 Yıl 10 Yıl

*Başvuru sahibi talep ederse yapılabilir.

Yukarıdaki tablodan da görebileceğimiz üzere,faydalı modeller için buluş basamağı kriter aranmamaktadır.Ayrıca,usuller,bu usuller sonucu elde edilen ürünler ve kimyasal maddelere faydalı model koruması sağlanmamaktadır.

Yenilik mutlak olmalıdır.Tekniğin bilinen durumuna dahil olmayan buluş yenidir.Bir başka deyişli buluş,dünyada herkesin ulaşabileceği şekilde yazılı,sözlü veya bir başka yolla açıklanmamış ya da kullanılmamış olmalıdır.

Bir buluşun buluş basamağını içermesi,buluşun ilgili olduğu teknik alanda uzman bir kişi tarafından,tekniğin bilinen durumundan”açık bir şekilde”çıkartılamayacak nitelikte olmasıdır.

Sanayiye uygulanabilirlik,buluşun tümüyle kurumsal olmak yerine pratiğe uygulanabilir özellik taşıması demektir.
Faydalı model belgesi alma sürecinin daha az maliyetle ve daha kısa sürede gerçekleşmesi başvuru sahibinin  lehinedir.Ayrıca,araştırma ve inceleme işlemlerinin olmaması süreci daha da kolaylaştırmaktadır.

Kaynak ;

headline

www.tpe.gov.tr

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
What's Your Reaction?
Angry Angry
0
Angry
Cute Cute
0
Cute
Fail Fail
0
Fail
Geeky Geeky
0
Geeky
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
OMG OMG
0
OMG
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Taşıt Teknolojileri Kulübü Resmi İnternet Sitesi -MechanicalEng

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Patent,Buluş,Faydalı Model Nedir ?

log in

reset password

Back to
log in