Turboşarj Nedir?


Turboşarj Nedir?

Turboşarj (ki genellikle yalnızca turbo olarak bilinir) içten yanmalı motorlarda bulunan bir donanımdır. İçten yanmalı benzinli motorlar yanma odasına emme zamanında dolan yakıt-hava karışımının buji ile ateşlenmesi sonucu oluşan kuvvet ile iş yaparlar. Dizel motorlarda ise içeriye yalnızca hava alınır, sıkıştırma zamanı sonunda dizel yakıt yanma odasına enjekte edilerek yanma sağlanır. Turboşarj hem benzinli hem de dizel motorlarda kullanılan bir donanımdır. Turboşarj emme zamanında içeriye alınan havanın miktarının arttırılması ve buna bağlı olarak daha çok yakıtın yakılması ve daha çok iş yapılması durumu gözetilerek tasarlamıştır.

Turbo temelde motora hava basan bir türbindir. Gücünü ise motordan yanma sonucunda çıkan gazlardan alır. Turbonun içerisinde yer alan iki türbinden biri emme biri egzoz manifolduna bağlıdır. Bu iki türbin tek bir mil ile birleştirilmiştir, yanı birbirlerine bağımlı hareket ederler. Yanma sonu oluşan gazlar hızla egzoz manifolduna hareket ederken turbo ünitesinin egzoz manifolduna bağlı kısmındaki kanatçıklara çarpar. Dönmeye başlayan türbin aynı anda eme manifolduna bağlı türbine de hareket verir ve bu hareket neticesinde birim zamanda emilen hava miktarı artar. Aynı zamanda içeriye alınan havanın basıncı da atmosfer basıncını aşar. Daha çok hava daha çok yakıtla yakılarak daha çok iş elde edilir.

Turbo tasarımında temel prensip yakıt ekonomisi değildir. Daha çok iştir. Turbonun tasarımı itibariyle yakıt tüketimine de etkileri vardır. Aynı hacimde biri atmosferik diğeri turboşarjlı iki motor yakıt tüketimi yönünden kıyaslandığında sonuç genellikle turboşarjlı ünitenin %1 ile %5 arasında daha ekonomik ve elbette daha güçlü olduğunu ortaya koyar.

http://www.youtube.com/watch?v=vGhlgphrBxA

 

Onur BUZ
Kulüp Başkan Yardımcısı 

Kişisel Blogu 
Facebook Sayfası

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
What's Your Reaction?
Angry Angry
0
Angry
Cute Cute
0
Cute
Fail Fail
0
Fail
Geeky Geeky
0
Geeky
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
OMG OMG
0
OMG
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Taşıt Teknolojileri Kulübü Başkan Yardımcısı ve Gönüllü Eğitmen,Karabük Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Mezunu'2014. Kişisel Blog Adresi; http://onurbuz.wordpress.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Turboşarj Nedir?

log in

reset password

Back to
log in