Volkswagen Amarok Canyon 2014 İncelemesi [ÖZEL]


Volkswagen Amarok ve yeni Amarok Canyon 2014 incelemesi

Volkswagen ticarinin ilk pick up’ı olarak sahaya sunulan Amarok alıcılarına hem zorlu arazi şartlarında hem de sportif ve göz alıcı çizgileriyle günlük hayatta güvenle kullanma olanağı sunuyor. Etkileyici görünümüyle Amarok’ta ilk olarak yüksek ayarlı halojen ön farlar dikkat çekiyor. Entegre antenli, elektrik kumandalı ve ısıtmalı yan aynalarla birlikte sınıfının en geniş yükleme alanına sahip olması alaşımlı jantlarla birlikte dikkatleri üzerine çekiyor.

1

   4      5      6

Aracın içine göz attığımızda şık ve sade olarak tasarlanan radyo kumandalı, deri kaplı direksiyon simidi göze çarpıyor. Aracın içindeki kısmi krom kaplamalarda ayrıca bir şıklık kazandırıyor. Amarok’un genel olarak iç tasarımını değerlendirecek olursak aracı arazi suv segmentinden ayıran ve daha çok jip havasında sürüş keyfi sunduğunu söyleyebiliriz. Ancak sınıfının en geniş yükleme alanına sahip oluşu yolcu kabininin biraz dar olmasına sebep olmuş diyebiliriz.

5

   at       2      3

Volkswagen Amarok ile otoyolda ve arazi şartlarında yüksek güvenlik standartlarında sürüş desteği sağlanıyor. ESP (Viraj Dengeleme Sistemi) sayesinde virajlar ve ani manevralar gibi aracın dengesini bozacak durumlarda sensörler yardımıyla otomatik olarak her teker için ayrı ayrı frenleme yaparak aracın dengede kalmasını sağlıyor. ABS (Kilitlemeyi Önleyici Fren Sistemi) sayesinde ani frenlemelerde tekerleklerin kitlenmesini ve aracın hakimiyetini kaybetmenizi engelliyor. ASR (Anti Patinaj) sistemi ile aracın çekiş kontrolünü sağlamaya yardımcı oluyor ve kayma eğiliminde olan tahrik tekerleklerine müdahale ederek güvenliğinizi arttırıyor. EDL (Elektronik Diferansiyel Kilidi) aracın tahrik tekerlerinin birinin kaygan zeminde boşa döndüğü durumlarda EDL boşa dönen tekerleği frenliyor ve kuru zemindeki tekerleğe motor torkunun aktarılmasını sağlıyor. Bu sayede aracın arazi şartlarında kolaylıkla tırmanmasına yardımcı oluyor. Bu özellik Amarok’u sınıfının lideri olmasında büyük etki yaratıyor. Amarok ta sizi 3 farklı sürüş seçeneği bekliyor.

4×2 : Arkadan itişli olup, hem asfalt hem de arazi şartlarında kullanıma uygun.

4×4: Off-road kullanımına uygun.

4×4 Low: Zorlu zemin ve aşırı eğimlerde kolay kullanım sağlanır.

Şimdi de Volkswage’nin zorlu arazi şartlarında bize kolaylık sağlayan özelliklerine bakalım.

İlk olarak Off-road ABS fren sistemi; ABS sistemine ilave olarak geliştirilen bu sistem orta konsoldaki düğmeyle aktif hale getiriliyor. 130 km/s üstünde hızlarda otomatik olarak devre dışı kalıyor. ESP sistemiyle beraber; 30 km/s altındaki hızlarda Off road ABS’ nin devreye sokulması durumunda aynı zamanda yokuş aşağı iniş desteği de devreye giriyor. Kumda, çakılda ve toprakta gevşek zemini aracın lastiklerinin önünde biriktirerek patinaj takozu etkisi oluşturuyor. Bu sayede sistem gevşek zeminde direksiyon hakimiyetinizi koruyarak daha kısa mesafede fren sağlıyor.

4×4 modu seçildiğinde de ESP(Viraj Dengeleme Sistemi) güvenliğinizi garantiliyor. Tüm bu özellikler bize Off-road şartlarında keyifli bir sürüş sağlıyor.

Rampa açısı; Amarok tekerleklerin arasındaki 23°rampa açısıyla çok büyük tepeleri rahatlıkla aşmanızı sağlıyor.

a

Yaklaşma- uzaklaşma açısı, suda sürüş yüksekliği; 28° yaklaşma ve 17,6° uzaklaşma açılarıyla en eğimli arazilerde bile rahatlıkla hareket ediyor. 500 mm. derinlikteki suya güvenle girebiliyor.

aaaaaaa

Yokuş yukarı tırmanma becerisi; Aracın belki de en önemli özelliğinden biride  45° eğimli araziye bile tırmanıp aynı şekilde inebilmesi. Otomatik yokuş iniş ve çıkış asistanı sayesinde aracın kayarak devrilme riskini azaltıyor hem de bunu hiçbir pedala basmadan sadece direksiyon ile araca yön vermek yeterli oluyor. Bunun özel tasarımlı karter ve yağ pompaı sayesinde mümkün olduğunu öğrendik.aaaaaaaaaaaaaaaaa

Yan eğim açısı; Amarok  49,7° yan eğim açısıyla mükemmel denge sağlıyor. Aracı sınıfının lideri olmasında en önemli iki özellik 45° ve 49,7° tırmanma becerisine sahip olmasıdır.aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Kalkış yardımı (Hill Holder): yokuş yukarı kalkış sırasında 3 sn. boyunca aracı yerinde tutarak geri kaymasını engelliyor.

Amarok’u tercih etmek isteyenlere iki çeşit motor seçeneği sunuluyor. İlk tasarımında 163 PS  olarak karşımıza çıkan Amarok daha sonra 180 PS olarak sahaya sunuluyor.

2.0 BİTDI 180 PS manuel; Bu motor 180 PS olup 400 Nm tork üretiyor. BİTDI(Çift Turbo Dizel Motor) çift turbo,intercoller,commonrail tip direkt enjeksiyon yakıt sistemi ve 6 ileri şanzımana sahip olup önler şok emici bağımsız süspansiyon arkalar ise yay süspansiyon olarak araçta mevcut. Aracın frenlerine bakacak olursak önler disk arkalar ise kampana fren sistemine sahip. Yakıt deposu 80 lt. olup aracın ağırlığı motor hacminin büyük olması ve çift turbo olmasına rağmen yakıt değerleri çok düşük.

4×2 Şehir içi: 8,71 lt.  Şehir dışı: 6,81 lt. Ortalama değer : 7,51 lt

4×4 Şehir içi: 8,81 lt.  Şehir dışı: 6,91 lt. Ortalama değer : 7,61 lt.

Amarok’un bir diğer motor seçeneği ise;

2.0 BİTDI 180 PS Otomatik Şanzıman. Alman mühendisler tarafından kusursuz olarak tasarlanan bu şanzıman 8 ileri ve 420 Nm tork üretiyor. Bu şanzıman BMW ile Volkswagen ortak yapımı olup 600 Nm kadar dayanıklı. Diğer özellikleri manüeliyle aynı olup yakıt tüketimi aşağıdaki gibi.

BBBB

 

4×4 Şehir içi: 10,01 lt.  Şehir dışı: 7,21 lt. Ortalama değer : 8,21 lt.

En son olarak Volkswagen Amarok’u yeni makyajlı yüzü ile Amarok Canyon olarak piyasaya sürüldü .BBBBBBBBBBBBB

Yeni Amarok Canyon’a bakacak olursak aracın hem içi hem de dışı sportif bir yüz kazanmış. Aracın içindeki turuncu renk şık bir izlenim yaratıyor. Amarok’tan artı olarak Canyon’a özel deri ‘’Vienna’’ koltuk kumaşı ısıtmalı sürücü ve yolcu koltukları yer alıyor.

BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBCCCCCCCCCCCC

Aracın dışı da oldukça şık. Bizlere Amerikan tip arazi araçlarını anımsatıyor. Canyon tampon kiti ve etiketi karartılmış arka farlar ile tasarımı bütünleştiriyor. Sportif siyah roll bar ise yeni Canyon’a güçlü bir görünüm kazandırıyor. 17’’ Roca jantlar yeni Amarok Canyon’un tasarımını tamamlıyor.

DDDDD

Amarok ve Amarok Canyon fiyat listesi şöyle;

4×2 Amarok 2.0 BİTDI Highline 180 Ps                           :  83.330  TL

4×4 Amarok 2.0 BİTDI Highline 180 Ps                       :  90.610  TL

4×4 Amarok 2.0 BİTDI Highline 180 Ps  Otomatik        :  97.010  TL

4×4 Amarok 2.0 BİTDI Canyon 180 Ps                            :  96.670  TL

4×4 Amarok 2.0 BİTDI Canyon 180 Ps   Otomatik        :  104.080 TL

 

 

Yardımlarından dolayı DOĞUŞ OTO Ailesine ve Bursa Doğuş Oto Volkswagen Ticari Atölyesine teşekkürlerimi sunarım …

 

Burak AĞIRDEMİR

Karabük Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği 2014

 

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
What's Your Reaction?
Angry Angry
0
Angry
Cute Cute
0
Cute
Fail Fail
0
Fail
Geeky Geeky
0
Geeky
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
OMG OMG
0
OMG
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Volkswagen Amarok Canyon 2014 İncelemesi [ÖZEL]

log in

reset password

Back to
log in