Volkswagen Crafter 2014 Model İncelemesi [OZEL!]


YENİ VOLKSWAGEN CRAFTER

Yazımıza başlamadan önce Volkswagen Ticari Araç Satış Şefi Sayın Ertan ŞANDA’ya bize gösterdikleri ilgi ve alaka için, test esnasında bana yardımcı olan değerli arkadaşım Nevzat KUZU’ya teşekkürlerimizi sunmak istiyorum.

Yepyeni bir karşılaştırma için rotamızı ANKARA’ya çevirdik.Kısa bir yolculuğun ardından ilk olarak seçtiğimiz 2014 model Volkswagen CRAFTER aracımıza ulaştık.Orada gördüğümüz ilgi ve alakadan çok memnun kaldığımızı belirtmek istiyorum.

halim1

Öncelikle aracın özellikleri şöyle:Aracımız 2014 model Volkswagen CRAFTER 16+1 bagajsız bir servis aracıydı.Aracımızın teknik donanımı:Sıralı 4 silindirli dizel 1968 cc motor hacmine(BiTDI), 163 PS @ 3600 d/d DIN, 400 Nm @ 1800 d/d torka, çift turbolu intercooler, common rail yakıt sistemine sahip Euro 5 standartlarına uygun bir araç.

halim2

Araçların her opsiyonunda standart olarak 6 ileri manuel şanzuman mevcut.Ve aracın tahriki arkadan sağlanmakta.Edindiğimiz bilgiye göre aracımızın eski modellerine göre yakıt tüketimi oldukça düşük. 163 PS gücündeki bu motor 7.9 litre yakıt sayesinde 100 km yol yapabiliyor. Çevreyi kirletme konusunda da yeni aracın %19 oranında bir düşürülmüş karbon emisyonu sayesinde cimri olduğunu söyleyebiliriz. Common Rail Injection teknolojisi sayesinde sessiz yolculuk keyfi sunan yeni Volkswagen Crafter performans ve verimi birleştiren yeni bir ticari araç olarak karşımıza çıkıyor.

20 bin km bakım aralığıyla düşük işletim maliyeti ve ekonomik kullanım imkanı da sunan Yeni Crafter Turizm, her bakımda sadece 7 litre yağ değişimine ihtiyaç duyarak bakım maliyetlerini de düşürüyor.

Ayrıca Volkswagen Crafter aracımızda 2+1 yıl mekanik ve 12 yıl paslanmazlık garantisi uzun ömürlü bir ortaklığın güvenini veriyor.

Test aracımızda ki klima ve kalorifer kontrol donanımları oldukça kullanışlı bir gösterge paneline sahip.Klima sistemleri ise müşterinin isteği üzerine takılabilen ürün gamında opsiyon şeklinde sunuluyor.Daha önceki modellerinde opsiyon olan bazı donanımların 2014 model araçlarda standart olduğunu farkettik.Bu standart donanımlar şoförü oldukça konforlu bir sürüşe davet ediyor.Standart donanımlardan başlıca birkaçı şöyle; Telefon tuş takımlı,bluetooth arayüzlü,USB ve Aux-in bağlantı soketli ve aynı zamanda SD hafıza kartı yuvalı radyo, körüklü ve ısıtmalı sürücü koltuğu, direksiyondan kumanda sistemi, hız sabitleyici ve arka park sensörü.

halim3

Ve bu donanımlar dışında hepimizin bildiği ESP,ABS,ASR,sürücü hava yastığı,yokuş kalkış desteği,dört tekerlekte disk fren,motor fren kontrol sistemi gibi donanımlar standart olarak sunuluyor.

halim4

  Ön göğüs yine önceki modelde olduğu gibi oldukça sade ve kullanışlı.Göstergelerde bir takım değişiklik yapıldığını gördük.Yapılan bu değişiklikte yakıt göstergesi analog olarak değiştirilmiş ve hız göstergesi ile aynı çerçeve içerisine konumlandırılmış.Ve göze oldukça hoş görünüyor.Ve orta alt dijital göstergedeki vites öneri sistemi sürücüye vites geçişlerini hatırlatarak, optimum düzeyde yakıtı tutmayı sağlıyor.

Bu araçta dikkatimizi çeken değişik bir teknoloji Prefill(Frenleme Hazırlığı) sistemi.Sistemin amacı acil durumlarda frenleme yapabilmek için ayağımızı aniden gaz pedalından çektiğimizde balatalar disklere yaklaşıyor ve böylece fren mesafesini kısaltmış oluyor.Diğer bir farklı sistem yağmurda fren desteği.Bu sistemde ön sileceklerin çalıştırılması ile birlikte balatalar her 5 dakikada 1 kez disk yüzeyine yaklaştırılarak kurutuluyor.Yağmurlu havalarda dahi balataların kuru tutularak fren mesafesinin kısalmasına katkıda bulunuyor.

halim5

  Dış donanımlara baktığımızda bir önceki modelden farklı olarak yeni araçlarda sadece ön panjurun yeniden dizayn edildiğini gördük.Bunun dışında bizi üzen, bu araçta bir yüz değişikliği yapılmaması oldu.Onun dışında panjurda yapılan değişiklik oldukça sade ve başarılı gözüküyor.

halim6

2014 model Crafter’ların her paketinde sis farı, elektrik kumandalı ve ısıtmalı yan aynalar ve gövde yanındaki uyarı ışıkları standart olarak sunuluyor.

Yolcu kısmına girmeden önce sağdaki elektrikli kayar kapı sadece okul taşıtlarında standart olarak sunuluyor.Bizim aracımızda ise bu opsiyon olarak sunuluyor.Fakat bu seçenek aracınızda standart olmasa bile, istediğinizde aracınıza uygulanıyor.Bununla birlikte aydınlatmalı otomatik basamak yanında standart olarak sunuluyor.Buna ek olarak kayar kapıda çocuk kilidi her pakette standart olarak sunulmakta.

halim7

Yolcu kısmına baktığımızda ise arka tarafın oldukça ferah olduğunu fark edebiliyorsunuz.Bu kısımda ise yolcuların can güvenliği için düşünülmüş sistemler mevcut.Bunlardan biri ve bizce en önemlisi turizm paketi dışındaki tüm paketlerde sunulan, manuel açılabilen acil çıkış kapısı. Bir diğeri her pakette bulunmayan  sürücü kontrollü, sıkışmaya karşı çift güvenlik sistemli otomatik kayar kapı.

halim8

Yolcu kısmında koltuklar oldukça rahat ve şık.Tüm koltuklarda 2 noktadan ayarlanabilen emniyet kemeri standart olarak sunulmakta.Başta bahsettiğimiz gibi klima gibi donanımlar opsiyonel olarak sunulmakta.Bu sistemler ise bu araçta 3 farklı şekilde sunuluyor:Türbin tavanlı klima, önden ve ortadan üflemeli klima, önden ve arkadan üflemeli split klima.Bizim aracımızda önden ve arkadan üflemeli split klima mevcut idi.Araçlarda sunulan paketlere göre istenilen değişikliklerin ise Türkiye’de yapılması bizi hem şaşırttı hem de memnun etti.Volkswagen Crafter araç dönüşümleri Bursa Serbest Bölgesinde bulunan Aunde Teknik adlı firma tarafından Volkswagen firması ile anlaşmalı, garanti şartlarına uygun olarak yapılmakta.Ve dönüşümde kaynaklı oluşan problemlerde garanti şartları uygulanmış oluyor.

Aracımızla ufak bir tura çıktık.Direksiyona geçtiğimizde kontrolün sizde olduğunu hissettiren bir duyguyu yaşıyorsunuz.Vites arası geçişlerin biraz sert ve sesli olması araçta kendini belli ediyor.Bu da biraz can sıkıcı gibi geliyor.Fakat siz vitesin geçmediğini ya da geçemeyeceğini düşünseniz bile, vites yerini buluyor.Hızlanma açısından aracın biraz daha ağır olduğunu farkettik.Fakat bu durum aracın katalog değerlerinde de belirtildiği gibi 400 Nm torka 1800 d/d’da ulaştığından kaynaklanıyor.

halim9

Sürüş esnasında aynaların geniş olması gerçekten olması gerektiği gibi oldukça büyük ve geniş.Bu da sürücüye rahat bir kontrol imaknı sağlıyor.Direksiyon simidi oldukça ergonomik tasarlanmış ve oldukça rahat.Ön görüş açınız oldukça geniş.Frenler isteğe anında cevap veriyor fakat eğer böyle bir aracı ilk defa kullanıyorsanız frenlere alışmanız biraz zaman alabilir.Bu da aracın büyük olması nedeniyle frene, binek araçta uyguladığınız basınçtan biraz daha fazla uygulanamanız gerekiyor.

Hız sabitleyicinin konumlandırıldığı mesafe sürüş esnasında rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir yerde.Hemen siyalizasyon kolunun üzerinde yer alıyor.Çoğu araçta silecek kontrol kolunun sağda olmasına rağmen aracımızda bu kontroller sinyalizasyon kolu ile kompakt şekilde tasarlanmış.Yani tek bir koldan birçok kontrolü sağlayabiliyorsunuz.Fakat bu durumun farklı olması sebebiyle buna da alışmak biraz zorlayabilir.

Test aracımızın, yani yeni Crafter servis aracının(16+1 uzun şasi) 2014 yılı fiyat listesine göre anahtar teslim fiyatı 107.720 TL.

Halim ÖZTÜRK

Karabük Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği

2014

gibsondeluxe@gmail.com

halimozturk.blogspot.com.tr(ARABALOJİ)

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
What's Your Reaction?
Angry Angry
0
Angry
Cute Cute
0
Cute
Fail Fail
0
Fail
Geeky Geeky
0
Geeky
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
OMG OMG
0
OMG
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Comments 1

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Volkswagen Crafter 2014 Model İncelemesi [OZEL!]

log in

reset password

Back to
log in